Kupno nowego samochodu z fabryczną instalacją LPG – czy to się opłaca?

Marek Szydełko
03.04.2017

Polska jest na trzecim miejscu w Europie (po Włoszech i Holandii) pod względem popularności samochodowych instalacji LPG. Polscy kierowcy potrafią liczyć i wiedzą, że jazda na gazie bardzo się opłaca, choć jest okupiona koniecznością poniesienia wysokiego kosztu początkowego. To polskie zamiłowanie do LPG już dawno dostrzegli producenci aut. Niektórzy z nich oferują swoje nowe pojazdy z fabrycznymi instalacjami gazowymi. Teoretycznie to świetne rozwiązanie. Ale czy w praktyce się opłaca?

Wyższy koszt...

Decydując się na zakup nowego samochodu z fabryczną instalacją LPG trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że jest to drogie rozwiązanie. W skrajnych przypadkach identyczna instalacja założona w prywatnym warsztacie może być nawet o połowę tańsza! Dlaczego tak się dzieje?

To proste: dealerzy (bo to oni, a nie fabryki producentów montują instalacje, często zlecając to podwykonawcą) chcą na całej operacji jak najwięcej zarobić. Poza tym działa tutaj efekt psychologiczny. Nabywca samochodu dużo bardziej ufa fachowości ASO niż prywatnego warsztatu. Chce wierzyć, że fabryczna instalacja została stworzona specjalnie do jego modelu samochodu, co oczywiście nie jest prawdą.

… za to z gwarancją

Nie można jednak twierdzić, że każdy, kto kupuje nowy samochód z fabryczną instalacją LPG, wyrzuca pieniądze w błoto. Największym atutem tego rozwiązania jest bowiem fakt, że samochód po przeróbce nie traci gwarancji. Stałoby się tak, gdyby właściciel kupił samochód z silnikiem benzynowym, a następnie zdecydował się na montaż instalacji w prywatnym warsztacie.

Dlatego właśnie płacąc znacznie więcej za montaż instalacji, w rzeczywistości kupuje się święty spokój. To diler musi zagwarantować prawidłowe działania instalacji LPG i całego samochodu. To na jego barki spada koszt usunięcia awarii objętych gwarancją. Właściciel nie musi się tym martwić.

Czy warto?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć bez wykonania obliczeń dla konkretnego przypadku. Jeśli kierowca zamierza pokonywać krótkie dystanse i będzie eksploatować auto głównie w mieście, to koszt montażu fabrycznej instalacji LPG będzie niewspółmiernie wysoki do przewidywanych oszczędności na paliwie. Jeśli jednak samochód ma być intensywnie eksploatowany, fabryczna instalacja z gwarancją dilera będzie naprawdę kuszącym rozwiązaniem.

Ostatnie zdanie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Statystycznie na kupno samochodów z fabryczną instalacją LPG decydują się przede wszystkim firmy. Auta służbowe pokonują znacznie więcej kilometrów niż prywatne i w takiej sytuacji wysoki koszt montażu instalacji bardzo szybko się zwraca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie