Jaki laptop kupić? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? TOP 5 podpowiedzi

Remigisz Szulc
19.09.2016

Pojawienie się laptopów bardzo namieszało na rynku elektroniki użytkowej. Nagle okazało się, że z komputera można korzystać wszędzie i wcale nie trzeba pracować czy grać na poczciwym pececie. Współczesne laptopy zaczynają dorównywać wydajnością popularnym blaszakom, choć nadal mają w stosunku do nich wiele ograniczeń. Szczególnie mowa o słabszych urządzeniach, często oferowanych w marketach z elektroniką. Jaki laptop kupić, aby sprzęt posłużył przez nieco dłuższy czas? Podpowiadamy, na jakich 5 kwestii trzeba zwrócić uwagę.

  1. Podzespoły – tanie laptopy zwykle są wyposażone w zintegrowany z procesorem układ graficzny od Intela lub AMD. To rozwiązanie dobre do pracy biurowej, które jednak nie pozwoli pograć w gry. Trzeba na to zwrócić uwagę. Co do samego procesora – pamiętaj, że w laptopach z reguły montowane są niskonapięciowe CPU, dzięki czemu komputer długo pracuje na baterii, ale ma problem z obsługą wymagających programów. Lepiej więc zainwestować w nieco droższy model z przynajmniej Intel Core i3 na pokładzie.
  2. Matryca – ekrany laptopów z oczywistych względów są znacznie mniejsze niż monitory zewnętrzne, dlatego warto zainwestować w komputer wyposażony w czytelną matrycę. Najlepszy wybór dla osoby dysponującej ograniczonym budżetem to ekran IPS, który ma dobre kąty i fajne odwzorowanie kolorów. Jeśli zamierzasz dużo pracować na świeżym powietrzu, wybierz matową matrycę.
  3. Dysk – laptopy z uwagi na słabsze podzespoły mają tendencję do wolnej pracy, szczególnie te tanie. Dlatego warto od razu zainwestować w komputer wyposażony w dysk SSD, który istotnie przyspiesza pracę laptopa. Dołożenie takiego dysku w przyszłości jest oczywiście możliwe, ale pociąga za sobą dodatkowe koszty.
  4. System operacyjny – jeśli masz ograniczony budżet, to koniecznie poszukaj laptopa z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows. Zakup samego systemu wiąże się z wydatkiem minimum 400 złotych, dlatego komputer z Windowsem na pokładzie po prostu bardziej się opłaca. Chyba, że nie lubisz systemu Microsoftu i zamierzasz pracować na darmowym Linuksie – wówczas możesz kupić tani laptop bez systemu.
  5. Do czego potrzebujesz tego laptopa? - na to pytanie warto sobie odpowiedzieć już na początku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać właściwe urządzenie. Jeśli planujesz używać komputera tylko do pracy biurowej, nie musisz wybierać laptopa z wyższej półki. Jeśli jednak w planach jest obsługa jakichś gier, wówczas komputer musi mieć dedykowaną kartę graficzną, większy ekran i silniejszy procesor, co oczywiście winduje jego cenę.

Pamiętaj, że cena laptopa zwykle odzwierciedla jego możliwości. Najtańsze komputery przenośne są zbudowane w oparciu o słabe podzespoły, kiepską matrycę i nie grzeszą solidnością wykonania. Taki komputer już po około 2 latach będzie nadawać się do wymiany, bo rozbudowa tanich laptopów jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie