5 najczęstszych błędów w użytkowaniu smartfona. Ty też je popełniasz!

Marek Szydełko
12.06.2017

Co może być trudnego w korzystaniu ze smartfona? Teoretycznie nic. Jednak doświadczenia serwisów urządzeń mobilnych pokazują coś zupełnie innego. Nadal wiele osób popełnia te same błędy, przez które telefony znacznie szybciej ulegają awariom i nie pracują w optymalnym zakresie swojej wydajności. Stworzyliśmy ranking 5 najczęstszych błędów w użytkowaniu smartfona, które niemal na pewno przytrafiają się także Tobie.

  1. Ładowanie baterii do pełna – zaskoczenie? A jednak! Nowoczesne baterie litowo-jonowe nie powinny być ładowane do 100%, ponieważ to znacznie zmniejsza ich pojemność i powoduje przyspieszone zużycie energii. Lepiej jest doładowywać telefon kilka razy dziennie po kilkanaście minut, niż np. zostawiać go podłączonego do ładowarki przez całą noc.
  2. Używanie telefonu na mrozie – niska temperatura nie tworzy optymalnych warunków do pracy dla delikatnych podzespołów smartfona. Nie dość, że urządzenie będzie wyraźnie lagować, to jeszcze po powrocie do ciepłego pomieszczenia pod obudową może zacząć zbierać się wilgoć, która uszkodzi elektronikę. Dlatego jeśli nie jest to absolutnie konieczne, powstrzymaj się przed używaniem smartfona na mrozie.
  3. Korzystanie z różnych ładowarek – wbrew pozorom rodzaj ładowarki ma duże znaczenie dla poprawnej pracy Twojego smartfona. Liczy się nie tylko pasujący wtyk (obecnie standardem jest micro USB), ale przede wszystkim napięcie, jakie podaje ładowarka. Jeśli jest zbyt niskie, to bateria będzie ładować się bardzo długo. Zbyt wysokie napięcie może doprowadzić nawet do spuchnięcia ogniw baterii, a w konsekwencji do uszkodzenia telefonu.
  4. Ładowanie telefonu w etui – jeśli masz zamiar naładować smartfon, koniecznie wyjmij go z etui. Dlaczego? Ponieważ w trakcie ładowania bardzo wzrasta temperatura baterii. Etui ogranicza odprowadzanie gorącego powietrza, co powoduje, że bateria pracuje w skrajnie niekorzystnych warunkach. To także może spowodować jej puchnięcie.
  5. Pobieranie nieautoryzowanych aplikacji – użytkownicy smartfonów z systemem Android doskonale wiedzą, ile „syfu” jest w oficjalnym sklepie Google. Gigant nie jest w stanie tego całkowicie kontrolować, dlatego istnieje duże ryzyko pobrania niebezpiecznych aplikacji, które są zawirusowane lub same są wirusami. Dlatego przed rozpoczęciem pobierania poczytaj opinie o danej aplikacji i sprawdź, czy nie możesz znaleźć alternatywnego programu pochodzącego od znanego dewelopera.

Wiele awarii smartfonów nie wynika bezpośrednio z wadliwej konstrukcji urządzenia czy złego oprogramowania, ale z niewłaściwego użytkowania. Jeśli chcesz przedłużyć technologiczne życie swojego smartfona, wpój sobie zasadę unikania wymienionych przez nas błędów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie