Nowy smartfon z Androidem? 5 rzeczy, które warto zrobić od razu

Marek Szydełko
05.06.2017

Odebranie nowego smartfona to zawsze emocjonująca chwila. Nie możemy się doczekać, aż sprawdzimy wszystkie jego funkcje, przetestujemy działanie aparatu fotograficznego i innych „bajerów”. Dla bardziej świadomych użytkowników pierwsze chwile z nowym telefonem są jednak dość pracowite – trzeba bowiem poświęcić trochę czasu na dopasowanie urządzenia do swoich wymagań. Szczególnie dotyczy to smartfona z Androidem otrzymanego od operatora telefonii komórkowej. Wymieniamy 5 czynności, które warto wykonać na początku przygody z nowym smartfonem z Androidem na pokładzie.

  1. Pousuwaj zbędne aplikacje – na pewno jest ich sporo, szczególnie jeśli telefon pochodzi z sieci operatora komórkowego. Niepotrzebne aplikacje zajmują cenne miejsce, a do tego potrafią pracować w tle i nadmiernie obciążać pamięć operacyjną. Poza tym zwyczajnie zaśmiecają pulpit, który w przypadku urządzeń z Androidem potrafi się naprawdę szybko zapełniać.
  2. Powyciągaj na pulpit potrzebne widżety – przedzieranie się przez menu Androida bywa naprawdę czasochłonne i frustrujące, dlatego zawczasu wydobądź wszystkie najczęściej używane widżety i umieść je na pulpicie. Na pewno przyda się skrót do poczty e-mail, skrót do książki telefonicznej, wiadomości SMS i aparatu fotograficznego. Resztę – usuwaj.
  3. Synchronizacja z pocztą Gmail – Gmail to jeden z najpopularniejszych klientów pocztowych na świecie i pewnie Ty także masz tam swoje konto. Aby móc z niego wygodnie korzystać na smartfonie od razu wykonaj synchronizację – lepiej jednak zrób to ręcznie i pomiń etap, kiedy system zaproponuje Ci automatyczne zsynchronizowanie konta z telefonem. Pamiętaj, że od momentu uruchomienia poczty Gmail na smartfonie będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych wiadomościach – jeśli sobie tego nie życzysz, czeka Cię jeszcze skonfigurowanie Gmaila.
  4. Zainstaluj program antywirusowy – w przypadku smartfona z Androidem nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Z pewnością będziesz pobierać wiele aplikacji z Google Play, które nie zawsze są bezpieczne. W dobie tak realnego zagrożenia cyberprzestępczością zabezpieczenie telefonu programem antywirusowym jest po prostu koniecznością.
  5. Skonfiguruj własne zabezpieczenia – musisz mieć świadomość, że w telefonie przechowujesz mnóstwo cennych danych, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Dlatego skorzystaj z każdej możliwości, aby dodatkowo zabezpieczyć swój smartfon. Minimum to odblokowywanie ekranu po wpisaniu kodu. Dobrze będzie także skorzystać z aplikacji do wykonywania automatycznego backupu danych, np. w chmurze.

Wykonanie tych czynności zajmie Ci trochę czasu, ale dzięki temu korzystanie ze smartfona będzie nie tylko łatwiejsze, ale także bezpieczniejsze. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie