Smartfon z Dual SIM – praktyczny wybór

Antoni Kwapisz
17.10.2016

Funkcja Dual SIM nie jest wcale cechą nowoczesnych smartfonów. Wykorzystywały ją już poczciwe komórki, które na początku XXI wieku zaczęły szturmem zdobywać sobie rynek. Możliwość umieszczenia w telefonie dwóch kart SIM ma wiele zalet. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć numer prywatny i służbowy, ale nie uśmiecha im się wizja noszenia dwóch telefonów.

Jak to działa?

Smartfon z Dual SIM jest wyposażony w dwa sloty na karty SIM, dwie anteny oraz kilka innych podwójnych podzespołów. Dzięki temu telefon rozpoznaje obie karty w czasie rzeczywistym i może się między nimi swobodnie przełączać, w zależności od potrzeb użytkownika. Jest to tzw. funkcja active.

Dzięki Dual SIM oba numery pozostają aktywne w tym samym czasie. Użytkownik sam decyduje, z którego numeru chce aktualnie zadzwonić. Nowoczesne smartfony „uczą się” jednak zachowań użytkownika i z czasem same przypisują daną kartę do konkretnego numeru, z którym właściciel chce się połączyć.

Jeśli np. użytkownik dzwoni pod numer opisany jako „Mama” wyłącznie z karty umieszczonej w slocie nr 1, to telefon po pewnym czasie nie będzie już pytać go o wybór – podejmie decyzję samodzielnie.

Dla kogo?

Smartfon z Dual SIM to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla osób, które są zmuszone do jednoczesnego korzystania z dwóch numerów. Bywa tak w sytuacji, gdy ktoś otrzymuje telefon służbowy, ale nie może go wykorzystywać do celów prywatnych lub po prostu chce zachować numer prywatny. Wówczas, aby nie nosić dwóch telefonów, wystarczy kupić smartfon z dwoma slotami na kartę SIM.

Drugą grupą docelową tej technologii są osoby aktywnie korzystające z Internetu w telefonie. Aby nie narażać się na zbyt duże rachunki od bazowego operatora po prostu kupują drugą kartę, najczęściej prepaidową, i wykorzystują ją wyłącznie do transmisji danych.

Funkcja Dual SIM jest również przydatna dla osób, które często wyjeżdżają w tzw. teren, gdzie istnieje duże ryzyko utraty zasięgu. Mając karty dwóch różnych operatorów ogranicza się ryzyko pozostania bez kontaktu ze światem.

Smartfon z Dual SIM jest również świetnym wyborem dla podróżników. Po przekroczeniu granicy danego kraju mogą kupić lokalną kartę i korzystać ze znacznie tańszych połączeń, bez dodatkowych opłat związanych z roamingiem.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Tak, tą wadą jest znacznie krótszy czas pracy na baterii. Dwie aktywne karty oraz dwie anteny powodują duży wzrost zużycia energii, co dla wielu osób może być problematyczne. Dlatego decydując się na zakup telefony z Dual SIM warto wybrać model wyposażony w bardziej pojemną baterię lub zaopatrzyć się w wydajny Powerbank.

Poza tym telefony z Dual SIM zwykle są droższe od swoich odpowiedników z tylko jednym slotem. Wybór jest również dość ograniczony – nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie smartfony z taką funkcją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie