Jak dbać o smartfon i przedłużyć jego żywotność? 5 najważniejszych zasad

Krzysztof Jagielski
16.01.2017

Właśnie odebrałeś swojego nowiutkiego i smartfona i zachwycasz się, jaki to on piękny, funkcjonalny, nowoczesny i w ogóle najlepszy? Spokojnie, najdalej za kilka miesięcy zaczniesz na niego narzekasz. Taki już urok współczesnej elektroniki. Producentom nie zależy na tym, aby ich sprzęty były zbyt trwałe, bo przecież karuzela sprzedaży musi się kręcić. Możesz jednak w dość prosty sposób sprawić, aby Twój smartfon posłużył nieco dłużej niż tylko do końca okresu gwarancji. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.

  1. Najważniejsza jest bateria – jeśli ona siądzie, to stracisz serce do swojego smartfona. Czegoś byś nie robił, to bateria tak czy inaczej w końcu straci swoją fabryczną wydajność, ale warto ten proces nieco spowolnić. Jak? Przede wszystkim pamiętaj o najważniejszych zasadach ładowania baterii (nie dopuszczaj do tego, aby telefon sam się wyłączył, szczególnie przy aktywnym połączeniu internetowym). Latem nie kładź telefonu na słońcu, a zimą nie zostawiaj go w zmrożonym samochodzie. To podstawy.
  2. Pokrowiec – na Twojej twarzy pojawił się szyderczy uśmiech? Dla wielu osób pokrowce są symbolem obciachu, ale już lepiej narazić się na podśmiechujki niż zniszczyć sobie obudowę i ekran wartego ładnych kilka setek sprzętu. Wybór pokrowców jest ogromny i bez problemu znajdziesz taki, który wcale nie będzie obciachowy.
  3. Ekran – nawet Gorilla Glass nie uchroni go przed zniszczeniem, jeśli np. poddasz telefon skrajnemu napięciu lub upuścisz go na kamień. Cóż, zdarza się. Jednak o ekran naprawdę warto dbać, chociażby codziennie czyścić go delikatną ściereczką i środkiem do matryc. To także kwestia higieny (tylko pomyśl, ile bakterii czai się na tych 5 calach).
  4. Porządny serwis – Twój smartfon się zepsuł? Nie baw się w złotą rączkę, bo to może się skończyć jeszcze poważniejszą awarią. Jeśli telefon nie ma gwarancji, to po prostu oddaj go do porządnego serwisu, najlepiej specjalizującego się w naprawach urządzeń tej konkretnej marki. Drobne naprawy kosztują grosze, a jeśli zostaną wykonane z użyciem oryginalnych podzespołów, to telefon powinien przetrwać w dobrej kondycji... aż do następnej awarii.
  5. Nie kombinuj z aplikacjami – jasne, że aplikacje są solą funkcjonalności smartfonów, ale większość z nich to po prostu śmieci, które bez sensu obciążają telefon i destabilizują jego pracę. Szczególnie uważaj na aplikacje z Google Play, wśród których zdarzają się programy stricte złośliwe. No i zapomnij o bawieniu się w jakieś modyfikacje systemowe, które rzekomo mają dać kopa smartfonowi. Jeśli się na tym nie znasz, możesz sobie zniszczyć sprzęt.

Proste, prawda? Zacznij stosować się do tych rad, a na pewno zauważysz, że Twój smartfon starzeje się nieco wolniej. W końcu jednak i tak go wymienisz, ale przynajmniej z żalem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie