Jak ustawić kontrolę rodzicielską w smartfonie z Androidem?

Krzysztof Jagielski
16.03.2018

Dzieci dziś wyjątkowo szybko dorastają, na co bez wątpienia ma wpływ gigantyczny rozwój technologii. Już kilkuletnie maluchy potrafią bez żadnego problemu posługiwać się urządzeniami mobilnymi, co na dłuższą metę może być dla nich niebezpieczne (a tym bardziej dla portfela rodzica). Dlatego jeśli udostępniasz dziecku np. swój smartfon, to bardzo rozsądnym posunięciem będzie ustawienie kontroli rodzicielskiej. W tym poradniku podpowiadamy, jak to zrobić na urządzeniu z Androidem.

Ograniczony dostęp

W smartfonie z Androidem (najlepiej czystym, czyli bez nakładki producenta) ustawienie kontroli rodzicielskiej jest banalnie proste. Wystarczy wejść w ustawienia, wybrać opcję „Użytkownicy”, a następnie „Profil z ograniczonym dostępem”. Teraz właściciel smarfona może stworzyć nowy profil, przeznaczony dla dziecka i wskazać funkcje, z których użytkownik będzie mógł korzystać. Konieczne jest nadanie nazwy profilu oraz ustalenie zabezpieczenia – kodu lub wzorku.

Tworząc taki profil rodzic może np. uniemożliwić mu dostęp do przeglądarki internetowej, sklepu Google Play czy klienta poczty Gmail. Dzięki temu dziecko nie będzie mogło surfować po sieci, czytać wiadomości mailowych i kupować aplikacji. Pozostanie mu np. granie w gry mobilne czy robienie zdjęć, a więc czynności nieszkodliwe.

Jeśli masz smartfon z systemową nakładką producenta, to procedura ustawiania kontroli rodzicielskiej będzie bardzo podobna – różnić mogą się natomiast nazwy poszczególnych opcji w menu. Może się jednak zdarzyć, że producent w ogóle nie przewidział takiej możliwości. Co wtedy?

Możesz skorzystać z jednej z licznych aplikacji, także darmowych, które realizują funkcję kontroli rodzicielskiej. Co ciekawe takie aplikacje udostępniają niektórzy operatorzy telefonii komórkowej. Warto to sprawdzić na stronie konkretnego operatora.

Kontrola rodzicielska w sklepie Google Play

Jeśli dziecko ma własne urządzenie z Androidem, to poza ustawieniem kontroli rodzicielskiej w telefonie czy tablecie, warto także zastosować to rozwiązanie w oficjalnym sklepie Google. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pociecha pobierze aplikacje czy gry niedostosowane do jej wieku.

Ustawienie takiej kontroli nie stanowi żadnego problemu. Wchodzimy w „Menu”, dalej w „Ustawienia” i wybieramy „Kontrola rodzicielska”. Po ustaleniu kodu PIN możemy już określić, jakie aplikacje mogą być pobierane na urządzenie podczas korzystania z tego profilu. Polega to na wskazaniu kategorii wiekowej według klasyfikacji PEGI. Dzięki temu dziecko po zalogowaniu się do sklepu będzie otrzymywać propozycje aplikacji dostosowane do jego wieku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie