Muzyka ze smartfona w samochodowych głośnikach – jak to zrobić?

Zdecydowana większość kierowców prowadząc auto lubi sobie posłuchać muzyki, szczególnie w dłuższej trasie. Można oczywiście korzystać z oferty stacji radiowych, ale ta bywa – pisząc eufemistycznie – dość uboga i mało ambitna. Jeśli preferujesz konkretny gatunek, to jesteś zdany na siebie. Do wyboru masz kilka opcji słuchania ulubionej muzyki w aucie: płyty CD, pliki mp3 nagrane na pendrive czy kartę SD, a także swój smartfon. Podpowiadamy, jak połączyć telefon z samochodem, aby muzyka popłynęła z głośników.

Wariant 1 – kabel AUX

Jest to zdecydowanie najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie, które jednak nie jest dostępne dla każdego kierowcy. W nowych autach coraz rzadziej spotyka się wyjścia AUX, jednak jeśli jeździsz kilkulatkiem, to raczej nie powinno być z tym problemu.

Potrzebny będzie Ci tylko kabel audio jack 3,5 mm z obustronnie męską końcówką. Jedną wpinasz w gniazdo słuchawkowe smartfona, drugą w wejście AUX w samochodzie. Gotowe. Teraz możesz już uruchomić np. Deezera, Spotify czy Tidala, albo po prostu włączyć odtwarzanie nagranych plików. Muzyka będzie płynąć z głośników samochodowych.

Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie zero-jedynkowe. Połączenie przez AUX nie pozwala na żadne sterowanie odtwarzaną muzyką z poziomu kierownicy. Zapomnij więc o wygodnym przełączaniu utworów. Wszystko trzeba robić ręcznie za pośrednictwem ekranu smartfona, co w czasie jazdy jest bardzo niebezpieczne.

Wariant 2 – połączenie przez Bluetooth

Większość współczesnych samochodów obsługuje tę technologię, która umożliwia m.in. prowadzenie rozmów telefonicznych przez zestaw głośnomówiący. Można ją także wykorzystać do odtwarzania muzyki ze smartfona w formule bezprzewodowego streamingu.

Stopień funkcjonalności zależy tutaj od tego, jak bardzo rozbudowana jest opcja Bluetooth w samochodzie. W nowoczesnych autach istnieje możliwość sterowania odtwarzaniem z poziomu kierownicy czy panelu na konsoli środkowej w ramach systemu info rozrywki. Jest to znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

W prostszych systemach możliwe jest jedynie sparowanie telefonu z samochodem i odtwarzanie muzyki bez żadnej kontroli nad tym, co dzieje się na ekranie smartfona.

Wariant 3 – kabel USB

To rozwiązanie jest możliwe w przypadku telefonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS, czyli po prostu iPhone'ów. Wystarczy podłączyć przewód USB do telefonu i gniazda w samochodzie, aby ruszyło odtwarzanie muzyki z wykorzystaniem głośników. Tutaj również nie mamy niestety możliwości sterowania playlistą.

Bez względu na to, który wariant wybierzesz, pamiętaj o istotnej kwestii: baterii. Podczas odtwarzania muzyki przy aktywnym połączeniu z Internetem akumulator błyskawicznie się rozładowuje, a już szczególnie, gdy dojdzie do tego obsługa Bluetooth. Dlatego miej zawsze w samochodzie kabel USB lub powerbank.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.