Myślisz, że możesz żyć bez Internetu? Akurat!

Maciej Piwowski
27.03.2017

Internet nie jest już technologią, z której możemy korzystać dla zwiększenia komfortu swojego życia. To normalny element naszej rzeczywistości, bez którego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Przesada? Wcale nie. Wystarczy pomyśleć, w ilu czynnościach wyręcza nas Internet, aby zrozumieć, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni.

Idź do kiosku po wszystkie gazety codzienne

Kiepski pomysł, prawda? Nawet nie przyszedłby Ci do głowy. Wiesz dlaczego? Bo masz Internet i nieograniczony dostęp do tysięcy źródeł wiedzy, informacji, newsów, opinii, analiz, plotek i wszystkiego, co tylko można znaleźć na portalach.

Internet całkowicie zmienił nasze podejście do informacji. Stała się ona tak łatwo dostępna, że przestaliśmy ją cenić. Jest to jeden z powodów upadku tradycyjnego dziennikarstwa, które po prostu stało się zbyt wolne i schematyczne.

Napisz list i czekaj, aż dojdzie do adresata

Także trudno to sobie wyobrazić. Owszem, nie brakuje osób, które wciąż piszą tradycyjne listy, ale jednak zwolenników e-maili jest wielokrotnie więcej. Poczta elektroniczna jest bezkonkurencyjna pod względem funkcjonalności, tempa i możliwości dołączania załączników. Nie wspominając już o tym, że jest darmowa.

Szukaj wiedzy w encyklopedii

Jeszcze 20 lat temu było to normą, a dziś? Współcześni uczniowie pewnie nawet nie wiedzą, jak korzystać z klasycznej encyklopedii. I trudno się im dziwić, skoro mają do dyspozycji Internet. Z tego samego powodu umiera instytucja tradycyjnego słownika, a książki są wypierane przez e-booki i audiobooki. Cóż, cena postępu.

Wpłacaj wypłatę w okienku bankowym

Brzmi absurdalnie, ale właśnie dlatego, że mamy Internet i bankowość elektroniczną. Coraz mniej osób wyobraża sobie spędzenie kilkunastu czy kilkudziesięciu minut w kolejce do okienka, aby wpłacić lub wypłacić pieniądze czy zlecić przelew. Kiedyś było to normą, ale dziś trąci komedią.

Kupuj płyty z muzyką w ciemno

Kiedyś płyty z muzyką sprzedawały się bardzo dobrze i to bez względu na jakość muzyki. Po prostu – wykonawca mógł wcisnąć słuchaczom jakikolwiek kit, bo wiedział, że i tak nikt wcześniej nie pozna prawdy. Dziś mamy Internet, który z jednej strony zabił ten nieco intymny kontakt z muzyką, ale z drugiej umożliwił znaczne poszerzanie horyzontów muzycznych, bez opłat, legalnie i w dowolnym momencie. Podobną rewolucję przeszło zresztą kino.

Gódź się na to, aby płacić więcej prawie za wszystko

Wielkim osiągnięciem Internetu jest to, że wpłynął on na rozwój konkurencji. Dziś coraz mniej osób wyobraża sobie robienie zakupów wyłącznie w sklepach stacjonarnych bez porównania cen z tymi oferowanymi w sieci. Dzięki Internetowi możemy oszczędzić praktycznie na każdym zakupie.

To tylko najbardziej prozaiczne przykłady, które dotyczą większości z nas. Przemyśl je i jeszcze raz zadaj sobie pytanie: czy potrafię żyć bez Internetu?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie