Nie możesz połączyć się z siecią LTE? Oto 5 możliwych przyczyn

Polscy użytkownicy Internetu mobilnego raczej nie mają na co narzekać. Tempo rozwoju infrastruktury w naszym kraju jest naprawdę dobre. Dotyczy to także sieci LTE. Coraz więcej osób może korzystać z nowego standardu, czyli LTE Advanced (prędkość pobierania od 300 Mb/s). Nadal są jednak osoby, które nie miały jeszcze okazji przekonać się, jak działa LTE. Zwykle pada argument o braku zasięgu, jednak to nie zawsze prawda. Jeśli nie możesz połączyć się z siecią LTE, sprawdź tych 5 możliwych przyczyn.

  1. Zbyt wiekowe urządzenie – nie wszyscy mają smartfony nowej generacji. Może się okazać, że Twój telefon nie obsługuje sieci LTE i wówczas zostaje Ci tylko cieszenie się 3G lub wymiana sprzętu. Kupując nowy smartfon koniecznie sprawdź, który standard LTE obsługuje – takim minimum na dzisiejsze czasy jest LTE Cat 4.
  2. Źle skonfigurowany smartfon – wiele telefonów ma ustawioną fabryczną blokadę nawiązywania połączenia z siecią LTE. Ma to chronić użytkowników przed zbyt wysokimi kosztami korzystania z Internetu. Sprawdź w ustawieniach telefonu, czy przypadkiem nie jest on zaprogramowany na ograniczanie połączenia tylko do sieci 3G. W opcjach możesz wybrać, aby priorytetem było LTE.
  3. Ograniczenia ze strony operatora - „Internet w smartfonie” to bardzo szerokie pojęcie, które można interpretować na kilka sposobów. Nie jest wcale takie oczywiste, że Twój operator w ramach abonamentu przyznał Ci dostęp do sieci LTE. Być może zostało nałożone ograniczenie tylko do UMTS czy HSPA+. Sprawdź to i skontaktuj się z operatorem z prośbą o zmianę standardu – nie powinno to być dziś żadnym problemem.
  4. Słaby zasięg – choć zdecydowana większość naszego kraju jest już w zasięgu sieci LTE, to nadal nie wszyscy, z przyczyn obiektywnych, mogą się nią cieszyć. Brak nadajników, miejscami dość przestarzała infrastruktura, zły teren – to powody, dla których mapa zasięgu LTE w Polsce nadal nie jest w 100% pokolorowana.
  5. Naturalne przeszkody – nawet jeśli teoretycznie znajdujesz się w zasięgu sieci LTE, to wcale nie jest pewne, że Twojemu urządzeniu uda się nawiązać połączenie. Wpływ na jakość sygnału ma mnóstwo czynników, w tym istnienie naturalnych przeszkód. Wysokie drzewa, budynek znajdujący się w dolinie, grube ściany – to wszystko znacznie ogranicza zasięg. W takiej sytuacji jedynym sensownym wyjściem jest zainwestowanie w zewnętrzną antenę i podłączenie jej do modemu/routera.

Sieć LTE na pewno będzie w dalszym ciągu rozwijana i za kilka lat powinna trwale wyprzeć z rynku wcześniejsze standardy. To bardzo dobra informacja dla użytkowników, którzy mogą się spodziewać nie tylko lepszych transferów, ale też niższych kosztów.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.