Od odpadu do pełnowartościowego produktu - co można uzyskać z recyklingu stali, papieru i tworzyw sztucznych?

Piotr Kowalczyk
06.10.2017

Z makulatury można wyprodukować różnego typu opakowania, a nawet papier gazetowy. Tworzywa sztuczne są surowcem idealnym do tworzenia elementów wyposażenia samochodów, np. osłon na instalacje wentylacyjne.

Recykling to przede wszystkim ochrona surowców pierwotnych przed zbyt ekspansywną eksploatacją, troska o środowisko oraz maksymalizacja ponownego wykorzystania odpadów w produkcji pełnowartościowych użytkowo materiałów. Bardzo ważne jest natychmiastowe przetworzenie odpadu zaraz po jego wykorzystaniu. Dzięki temu jego struktura nie ulega degradacji i procesom starzenia, co może znacząco wpływać na właściwości i sam proces recyklingu. Ponadto omija się etap długotrwałego składowania odpadu, co jest szczególnie korzystne z ekologicznego punktu widzenia.

Recykling stali

Stal może być wielokrotnie przetwarzana z minimalną stratą jakości, a w wyniku wykorzystania sortowania magnetycznego staje się potencjalnie bardzo łatwa w odzysku. W wyniku recyklingu ze stali można wyprodukować m.in.: karoserie samochodowe, rury, konstrukcje budowlane, elementy elektrowni wiatrowych, statków oraz morskich platform, opakowania (np. puszki), pokrycia dachowe i elewacje. Obróbka wyrobów stalowych generuje powstawanie mineralnych produktów ubocznych, takich jak żużel, który znajduje zastosowanie przy budowie dróg, tworzeniu surowców przemysłowych czy wzbogacaniu gleby.

Recykling papieru

Makulatura daje możliwość wyprodukowania około 5 tys. rodzajów nowych produktów. Oprócz tektury falistej czy opakowań mogą to być m.in. serwetki, papier gazetowy (jest produkowany z makulatury od lat 90. XX wieku), banknoty, filtry do kawy, abażury, doniczki, opakowania, taśmy ochronne, izolacje celulozowe (wełna celulozowa), brykiety opałowe. W wyniku obróbki papieru można wyprodukować elementy mebli oraz uzyskać tworzywo, które właściwościami oraz wyglądem przypomina drewno.

Recykling tworzyw sztucznych

W procesie recyklingu najistotniejszą kwestią jest przetworzenie odpadu w taki sposób, by zachować jak najwięcej jego właściwości. Przykładowo recykling profili okiennych daje możliwość wytworzenia profili z recyklatu, przy czym produkt finalny cechuje się tak samo wysoką jakością jak okna wytworzone z surowca pierwotnego. Jednak w przeważającej ilości przypadków recyklat znajduje zastosowanie inne niż tworzywo, z którego powstał, np. wyprodukowany z butelek PET stanowi surowiec dla przemysłu tekstylnego jako składnik wykładzin. (źródło: Welle F., Twenty years of PET bottle to bottle recycling—An overview, Resources, Conservation and Recycling). Guma z opon samochodowych znajduje zastosowanie w produkcji nawierzchni bieżni, miękkiej kostki brukowej, elastycznego podłoża na placach zabaw, mat oraz gumowych dywaników. (źródło: Recykling tworzyw sztucznych, E.M. Siedlecka, Wydział Chemii UG). Ponadto tworzywa polimerowe w wyniku recyklingu wykorzystywane są do produkcji, m.in.: opakowań, sprzętu turystycznego, paliwa, folii ochronnych, mebli, zabawek, ogrodzeń czy płyt termoizolacyjnych.

Artykuł powstał na podstawie informacji znajdujących się w http://www.stenarecycling.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie