Darmowe oprogramowanie dla firmy i domu – z jakich narzędzi warto korzystać?

Antoni Kwapisz
22.02.2016

Klasyczna sytuacja. Idziesz do pierwszego lepszego sklepu z oprogramowaniem komputerowym i dowiadujesz się, że np. pakiet Office dla Twojej firmy kosztuje blisko 1000 złotych. Zalewa Cię krew i zaczynasz zastanawiać się, czy istnieje jakieś dobre, darmowe oprogramowanie, które mogłoby zastąpić produkt prawie monopolisty. Owszem, istnieje – przykładów jest sporo, nie tylko dla użytkowników biznesowych. Oto 5 najlepszych rozwiązań.

  1. Open Office/Libre Office

Są to pakiety biurowe, które zdobyły sobie ogromną popularność. Wcale nie są wiele gorsze od produktu Microsoftu, a przynajmniej nie trzeba za ich użytkowanie płacić. Co ważne obu pakietów można używać całkowicie za darmo i legalnie także do celów komercyjnych, czyli np. w firmie.

Zarówno Open Office jak i Libre Office (różnią się w zasadzie głównie szatą graficzną) mają w swoich zasobach wszystko, co jest potrzebne standardowej firmie: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzie do tworzenia prezentacji i wykresów oraz baz danych. Instaluje się je pobierając plik bezpośrednio ze strony producentów.

  1. WordPress

Niesamowicie popularny CMS, czyli system do zarządzania treścią strony internetowej. Na WordPressie można postawić nawet bardzo zaawansowane strony i blogi, korzystając z masy darmowych lub płatnych szablonów. Korzystanie z tego CMS-a jest bezpłatne, także do celów firmowych.

Wadą jest jednak ograniczona funkcjonalność w zakresie tworzenia indywidualnych rozwiązań. Jeśli więc chcesz mieć stronę, która nie wygląda jak setki innych, musisz mimo wszystko zdecydować się na inny, komercyjny CMS dostarczany przez firmy produkujące strony www. Jeśli jednak nie masz takich ambicji, WordPress będzie w sam raz.

  1. GIMP

Świetny program do tworzenia grafiki, który w zupełności wystarczy użytkownikom domowym czy firmom, które chcą samodzielnie przygotować np. prostą prezentację. GIMP jest bardzo funkcjonalny i łatwy w obsłudze, w sieci można też znaleźć tysiące przeróżnych wtyczek, które podnoszą jego możliwości.

GIMP jest alternatywą dla drogiego oprogramowania graficznego, chociażby Photoshopa, ale nie miejmy złudzeń – w profesjonalnych zastosowaniach się nie sprawdzi. Podkreślamy to na wypadek, gdyby wpadł Ci do głowy pomysł założenia studia graficznego na bazie darmowego programu.

  1. 7ZIP

Znakomita, darmowa i w pełni legalna alternatywa dla programu WinRar. Ten jest dostarczany w pakiecie z systemem operacyjnym Windows, jednak niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że nie mogą go używać w celach komercyjnych bez wykupienia licencji. Nie generuj niepotrzebnych kosztów – przejdź na 7ZIP.

Program jest bardzo skuteczny, kompresuje pliki w doskonałej jakości (w niczym nie ustępuje WinRarowi) i szybki.

  1. Comodo

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć oprogramowania antywirusowego. Do celów typowo domowych polecilibyśmy poczciwego Avasta, jednak jego darmowa licencja nie obejmuje zastosowań komercyjnych. W firmie warto więc używać chociażby pakietu firmy Comodo.

Antywirus ma bogatą i często aktualizowaną bazę wirusów, trojanów i programów szpiegujących, posiada funkcję przechowywania plików w piaskownicy i działa online – nie obciąża więc komputera i nie zajmuje dużo miejsca w pamięci.

Darmowe oprogramowanie nie musi więc być tylko marnym substytutem dla płatnych, często ekstremalnie drogich narzędzi. W wielu zastosowaniach spokojnie można oprzeć się na programach freeware, które Ci poleciliśmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie