Potęga obrazu – dlaczego warto poznać najpopularniejszy program do tworzenia prezentacji?

Marek Szydełko
08.08.2017

PowerPoint powstał już 30 lat temu! W świecie programów komputerowych jest zatem prawdziwym staruszkiem. To jednak nie przeszkadza mu w byciu najpopularniejszym programem do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wykorzystują go miliony użytkowników na całym świecie do różnych celów – naukowych, biznesowych lub rozrywkowych. Dlaczego PowerPoint zaskarbił sobie nasze serca i jakie korzyści można dzięki niemu osiągnąć?

E-learning PowerPoint, czyli jak zamienić nudną prezentację w ciekawą

Podobnie jak każde narzędzie, prezentacje programu PowerPoint mogą być skuteczne, jeśli są używane prawidłowo. Odpowiednie połączenie zdjęć, słów, symboli, dźwięku jest w stanie w przeciągu chwili przekazać informacje, których spisanie czy wypowiedzenie zajęłoby znacznie więcej czasu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku szkoleń biznesowych czy spotkań z klientami. Nie chcemy przecież, aby po 5 minutach od początku prezentacji, nasi kontrahenci zaczęli myśleć o swoich codziennych problemach, a całe nasze zebranie okazało się stratą czasu i pieniędzy.

Dzięki umiejętnemu operowaniu PowerPointem możemy stworzyć prezentację, która sprawi, że ​​proces sprzedaży stanie się interaktywny, prosty i dwustronny. Nie będziemy musieli jedynie przedstawiać informacji, ponieważ zaangażowani klienci czy pracownicy, sami będą chcieli dowiadywać się coraz więcej.

Dlaczego dzięki obrazom wiemy więcej?

Niebagatelne znaczenie ma tu wykorzystywanie obrazów. PowerPoint daje nam możliwość użycia symboli, znaczników, zdjęć itd. Najpopularniejszym sposobem rozdzielania treści na slajdach prezentacji jest użycie punktorów. Już samo to wystarczy, aby nasz odbiorca mógł zobaczyć, co w wypowiadanych przez nas słowach jest najważniejsze, na co musi zwrócić uwagę, a co wymaga rozważenia. Jeśli jednak dodamy w PowerPoincie zdjęcie, nawiązujące do omawianego temu, odpowiednio je podpiszemy, dodamy sugestywny cytat, to możemy być pewni, że taki slajd zapadnie w pamięci odbiorców na dłużej.

Oprócz walorów estetycznych PowerPoint umożliwia również dodanie wykresów czy infografik, które w przypadku rozmów biznesowych są kluczowym elementem. Wyobraźmy sobie, że musimy przekazać zarządowi dane sprzedażowe z ostatniego roku. Otrzymaliśmy 300 stron tekstu, kilkanaście arkuszy obliczeń. Jak z takiej ilości informacji uformować coś, co będzie w stanie zainteresować zebranych i nie zajmie 30 godzin monotonnego czytania? Bez PowerPointa i jego wykresów czy punktorów bylibyśmy skazani na porażkę.

Użycie obrazów w prezentacjach pozwala na uruchomienie innych funkcji w umysłach naszych odbiorców, niż gdybyśmy chcieli przekazywać jedynie czysty tekst. Dzięki temu nasi pracownicy, klienci czy partnerzy biznesowi będą zapamiętywać poszczególne sekcje nawet nieświadomie. PowerPoint to potężne narzędzie, którego możemy użyć, aby pokazać swój punkt widzenia, szczególnie jeśli odwołujemy się do wspólnych interesów czy przekonań. Niezwykle ważne jest więc to, aby umieć z niego korzystać w sposób efektywny i pozwalający na uzyskanie wcześniej założonych celów.

PowerPoint daje nieograniczone możliwości

Kiedy włączamy PowerPointa, naszym oczom ukazuje się zupełnie czysty slajd. To, co z nim zrobimy, zależy wyłącznie od nas. Możemy oczywiście skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią oczekiwania w przypadku większości projektów, jednak to właśnie ta jedna, niepozorna biała strona, daje nam nieograniczone możliwości. Niezależnie od tego, czy promujemy nowy pomysł, czy zachęcamy klientów do zakupu naszych produktów, to odpowiednio zaprojektowany slajd, sam w sobie, pełni skuteczne wezwanie do działania.
Jednak, co to znaczy odpowiednio zaprojektowany slajd w PowerPoincie? Jak wykorzystać potęgę obrazu? Znaczenie mają tu takie kwestie, jak:

  • Dobór odpowiednich kolorów – zbyt intensywne mogą męczyć, jednak użyte z umiarem zwrócą uwagę na najważniejsze aspekty prezentacji.
  • Zapełnienie slajdu – zbyt pusty wyda się niepotrzebny i mało istotny, przeładowany treścią z kolei od razu zniechęci odbiorców i spowoduje dekoncentrację.
  • Użycie właściwej czcionki – wbrew pozorom nie tylko graficy czy copywriterzy są wyczuleni na jakość czcionki, gdyż tak naprawdę każdy woli czytać tekst, który jest przejrzysty i estetyczny. Warto zwrócić uwagę na wielkość czcionki i dostosowywać ją do potrzeb wynikających z ustawienia projektora w sali itd. Przyjęło się, że nie powinno się używać czcionki mniejszej niż 18 pkt.

Umiejętne korzystanie z PowerPointa polega na tym, aby projekt graficzny był na tyle prosty, aby mógł współgrać z omawianą treścią, a jednocześnie na tyle intrygujący, aby zapewnić ciągłe zainteresowanie u naszych odbiorców.

Ukończ kurs PowerPoint - uzyskaj kontrolę.

Każdy slajd, który wykonujemy, jest szansą, aby nasza firma, propozycja współpracy czy oferta sprzedażowa wyglądały atrakcyjnie i kusiła odbiorców. Każdy element, który umieszczamy w prezentacji PowerPoint, jest odzwierciedleniem wizerunku i wiarygodności marki. Dzięki zdolności łączenia treści z obrazami, muzyką, filmami, a nawet z witrynami internetowymi możemy kontrolować to, co otrzymają nasi odbiorcy.

PowerPoint jest z nami ponad 30 lat, a to jest najlepszym dowodem na jego skuteczność! Używany właściwie, może być naszym biletem na zdobycie kolejnych korzyści finansowych lub wizerunkowych. Aby jednak to wszechstronne narzędzie mogło spełnić swoje zadanie, musi być w rękach kogoś, kto potrafi się nim obsługiwać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie