Początki druku 3D w Polsce

Antoni Kwapisz
26.07.2017

Wiele osób mówi o tym, że druk 3d jest najnowocześniejszą i przede wszystkim bardzo nową technologią. O ile rzeczywiście w ostatnich latach mamy do czynienia z istnym boomem na tą technologię, nie można stwierdzić bynajmniej, że jest to technologia nowa. Druk 3d w takiej postaci, z jaką spotykamy się na dzień dzisiejszy znany jest na świecie od 1984 roku.

De facto pierwsza komercyjna drukarka wybudowana została w 1992 roku i wtedy to można powiedzieć o tym, że druk 3d stał się faktem w przestrzeni przemysłowej i wszedł do użytku codziennego. Jak to było w przypadku Polski?

Początki nie zapowiadały rewolucji?

Przyznać trzeba, że pierwsze lata drukarek 3d nie wskazywały na to jak wielkiej rewolucji dokonają one w przyszłości. Technologia ta była wtedy horrendalnie droga, a same urządzenia również nie zachęcały do zakupu. Dopiero kolejne dwie dekady spowodowały niesamowity rozkwity tego rynku i co ciekawe – również nasz rodzimy biznes przyczynił się do tego rozkwitu w sposób niesamowicie zauważalny.

Technologia zaczyna nabierać rumieńców

Na przełomie XX i XXI wieku polski rynek druku 3d zaczął nabierać rumieńców. Wtedy to powstały pierwsze firmy, które produkują drukarki, a także filamenty do nich. Nikt zapewne wtedy nie mógł spodziewać się tego, jak niesamowicie wiele zmieni się dzięki naszemu krajowi w tej branży. Przyczyniliśmy się mocno do konkurencyjności i spadku cen samych urządzeń. Polscy naukowcy również opracowywali i wdrażali wiele nowych technologii.

Początki masowej produkcji drukarek

Od roku 2005 nasze firmy rozpoczęły masową produkcję drukarek, nie tylko na potrzeby uniwersytetów czy specjalistycznych instytutów i firm, ale również na potrzeby użytku domowego. To właśnie 2005 rok można uznać za początek prawdziwego boomu na drukarki tego typu, choć początkowo rzecz jasna kosztowały krocie. Dziś jednak jest to już urządzenie w zasięgu cenowym wielu małych i średnich firm, a także osób prywatnych.

Obecnie Polska to kilkaset firm produkujących zarówno same drukarki jak i materiały eksploatacyjne do nich. Jesteśmy rynkiem niezwykle w tej kwestii konkurencyjnym, który urozmaica bardzo urządzenia na świecie i sprawia, że odbiorcy mają niezwykle duży wybór. Polskie firmy mają spory wkład w produkowaniu małych drukarek do zastosowań domowych, ale również w przypadku tych bardziej specjalistycznych i przemysłowych mamy czym się pochwalić. Co najważniejsze – polska branża druku 3d jest niezwykle szanowana na świecie i nadal się znakomicie rozwija wprowadzając raz po raz innowacje, wiele nowych urządzeń i proponując ciekawe, alternatywne rozwiązania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie