Smartfon 3G czy 4G? Który wybrać?

Kupno nowego smartfona to obecnie nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli ma się ograniczony budżet. Urządzenia różnią się między sobą praktycznie tylko detalami i trzeba bardzo dokładnie ustalić, na których funkcjach najbardziej nam zależy. Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest dziś to, czy smartfon obsługuje technologię 4G. Czy jednak naprawdę jest to aż tak potrzebne? A może wystarczy standardowe 3G?

Technologia 3G wcale nie jest taka wolna

Pokutuje błędne przekonanie, że smartfony obsługujące tylko sieć 3G, nie zapewniają odpowiedniego komfortu korzystania z Internetu. Prawda jest zupełnie inna. Technologia 3G w ciągu ostatnich kilku lat nabrała imponującego rozpędu.

Obecnie na większości obszaru Polski obowiązują standardy HSDPA (prędkość do 7,2 Mb/s) oraz HSPA+ (prędkość do 84 Mb/s). Są to wartości w zupełności wystarczające nie tylko do przeglądania stron internetowych, ale także streamingu muzyki czy oglądania treści wideo.

Ważne!

Sieć HSPA+ jest na tyle szybka, że praktycznie mieści się w standardzie... 4G. Producenci telefonów lubią towykorzystywać i reklamują swoje urządzenia jako obsługujące 4G, choć de facto nadal jest to 3G.

Technologia 4G – sens ma tylko LTE

To właśnie sieć LTE była naprawdę wyraźnym krokiem do przodu w stosunku do 3G. Tutaj prędkości są już imponujące i od dłuższego czasu wynoszą znacznie powyżej 100 Mb/s. Problem jest w tym, że wciąż nie wszystkie smartfony (a już na pewno nie te z niższej półki), potrafią to w pełni wykorzystać. Może się więc okazać, że kupisz telefon oznaczony jako 4G, który jednak obsługuje prędkość pobierania do 100 Mb/s.

Dlatego jeśli zależy Ci na posiadaniu smartfona, który zapewni jak najwyższą prędkość pobierania danych z sieci, koniecznie sprawdź w opisie, czy obsługuje on LTE w obecnym standardzie (300 Mb/s). Jeśli nie, nie ma sensu przepłacać i lepiej kupić tańszy model z obsługą 3G.

Podsumowując: 3G czy 4G?

Pod względem czysto liczbowym nie ma się o co spierać – technologia 4G (LTE) jest lepsza, szybsza i bardziej perspektywiczna. Trzeba jednak spojrzeć na to nieco szerzej. Po pierwsze: nie wszędzie w Polsce jest jeszcze dostęp do tak szybkiego Internetu mobilnego. Po drugie: sieć HSPA+ także zapewnia bardzo dobrą prędkość pobierania, która dla zdecydowanej większości użytkowników jest wystarczająca. Po trzecie: korzystanie z sieci LTE przyspiesza zużycie pakietu internetowego i baterii w smartfonie.

Jeśli więc różnica w cenie pomiędzy smartfonem z 3G a tym z 4G nie jest porażająca, wybierz ten drugi i najwyższej ręcznie przestawiaj sieć na 3G. Jednak jeśli miałbyś za tę funkcję dużo dopłacić, to nie ma to (na razie) większego sensu.

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.