Ustandaryzowanie procesu produkcji w branży metalowej: klucz do szybszych i bardziej precyzyjnych wycen

Remigisz Szulc
19.01.2018

Z tym problemem boryka się każda firma, która stawia pierwsze kroki w branży metalowej. Dotyczy to jednak także bardziej doświadczonych graczy. Gdy przychodzi zapytanie dotyczące sporego zamówienia (np. na przygotowanie powtarzalnych elementów automotive), spore wyzwanie stanowi stworzenie oferty, która precyzyjnie uwzględni realny koszt produkcji. Dzięki temu wykonawca ma największą szansę na solidny zarobek. Omawiany problem zawsze wynika z tego samego: braku ustandaryzowania procesu produkcji. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego to takie ważne?

Ustandaryzowanie procesu produkcji, choć brzmi bardzo skomplikowanie, jest podstawowym pojęciem, z jakim powinien się spotkać każdy przedsiębiorca działający w branży metalowej. Posłużmy się prostym przykładem. Doświadczony cukiernik bez problemu określi koszt stworzenia tortu, ponieważ dokładnie wie, ile potrzebuje jajek, mąki, lukru, owoców i ile czasu zajmie mu proces pieczenia.

Branża metalowa, choć z cukiernictwem nie ma wiele wspólnego, akurat w tym przypadku powinna działać identycznie. Przedsiębiorca musi wiedzieć, ile materiału i czasu będzie wymagać zrealizowanie zamówienia od klienta. Nie może się to jednak odbywać wyłącznie na zasadzie szacowania. Potrzebne są precyzyjne dane, ponieważ w branży panuje ogromna konkurencja i nawet lekko zawyżona oferta może zostać z góry odrzucona.

Aby tworzyć precyzyjne, wiarygodne i korzystne dla obu stron oferty, niezbędne jest właśnie ustandaryzowanie procesu produkcji. W tym celu przedsiębiorca powinien zebrać wszystkie informacje i doświadczenia, które pozwolą mu wypracować standardy dla poszczególnych typów zamówień. To jednak wciąż nie wystarczy – te dane trzeba przecież gdzieś przechowywać i mieć do nich łatwy, szybki dostęp.

Oprogramowanie do zarządzania standardami produkcji

Naprawdę trudno jest sobie wyobrazić prężenie działającą firmę oferującą usługi z zakresu obróbki metali, która nie korzysta z dedykowanego oprogramowania komputerowego. Taki system jest wręcz niezbędny, bo dzięki niemu proces wyceniania zleceń będzie nie tylko szybszy, ale też znacznie bardziej wiarygodny.

Oprogramowanie wymaga wprowadzenia danych dotyczących np. ceny materiału bazowego, kosztu roboczogodziny oraz innych elementów, które wpływają na finalną cenę produkcji konkretnego elementu. To mrówcza praca, ale jej efekty są warte poniesionego wysiłku. W przyszłości wystarczy tylko aktualizować dane.

Dobrze dobrane do specyfiki zakładu oprogramowanie dla branży metalowej będzie automatycznie obliczać koszt produkcji z uwzględnieniem marży producenta. Dzięki temu wycena dla klienta jest rzetelna, a jej przygotowanie zajmuje znacznie mniej czasu.

Oprogramowanie może stanowić także archiwum zleceń. Pracownik po otrzymaniu zamówienia sprawdza, jaka była specyfika poprzedniego zlecenia od tego klienta, ile czasu zajęło wyprodukowanie elementów i w jakim zakresie produkcja się opłaciła. Pozwala to na wprowadzenie ewentualnych korekt.

Podsumowując: pierwszym krokiem do zwiększenia konkurencyjności firmy działającej w branży metalowej jest ustandaryzowanie procesu produkcji. Drugim: zainwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania zamówieniami i wycenami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie