Uważaj na swój smartfon w czasie wakacji!

Wyjeżdżając na wakacje można zapomnieć o wszystkim, ale na pewno nie o smartfonie. Większość z nas nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez towarzystwa tego urządzenia. Mamy potrzebę bycia stale online, także na plaży czy leżąc na leżaku nad basenem. Zabierając smartfon na wakacje pamiętaj jednak o podstawowych zasadach, dzięki którym unikniesz poważnych problemów. Wymieniamy je w naszym poradniku!

Co na pewno zaszkodzi Twojemu smartfonowi?

Smartfon to delikatne urządzenie, którego elektronika jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Dlatego w czasie wakacji staraj się unikać długotrwałego trzymania telefonu w kieszeni spodni. Chodzi oczywiście o pot, który powoduje wzrost wilgotności powietrza, a to bezpośrednio zagraża podzespołom urządzenia.

Rada

Zwróć na to szczególnie uwagę, jeśli wybierasz się na wakacje do miejsca, gdzie zawsze panuje ekstremalnie wysoka wilgotność, np. do Azji czy Ameryki Środkowej.

Lepiej nie zabieraj smartfona na basen. Telefon może Ci przez przypadek wpaść do wody i jeśli nie ma wodoszczelnej obudowy, to problem jest niemal pewny. Jeszcze groźniejsza dla podzespołów smartfona jest słona woda, dlatego przed wejściem do morza koniecznie upewnij się, że nie masz telefonu w kieszeni szortów. Nawet jeśli urządzenie nie ulegnie od razu awarii, to sól w końcu dokona poważnych zniszczeń.

Kolejnym zagrożeniem jest piasek. Działa on na ekran smartfona niczym papier ścierny, a przed powstaniem głębokich rys nie uchroni nawet szkło Gorilla Glass. Jeśli więc nie musisz, nie zabieraj telefonu ze sobą na plażę, ewentualnie schowaj go w szczelnie zamykanej torebce foliowej i koniecznie chroń przed słońcem!

Właśnie – słońce. To następny wróg Twojego smartfona podczas wakacji. Wysoka temperatura bardzo źle wpływa na elektronikę, szczególnie na baterię. W skrajnym przypadku może dojść do tzw. spuchnięcia akumulatora i jego wybuchnięcia, co praktycznie zniszczy telefon.

Rada

Nigdy nie zostawiaj telefonu w samochodzie. Najlepszym miejscem jego przechowywania w czasie pobytu na plaży będzie sejf hotelowy.

Zabezpiecz dane

W wakacje jesteśmy bardziej rozluźnieni i łatwo zapominamy o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego pomyśl o tym jeszcze przed wyjazdem. Koniecznie wykonaj backup danych zgromadzonych na telefonie i zabezpiecz urządzenie mocnym hasłem. To utrudni zadanie złodziejowi lub osobie, która znajdzie Twój zgubiony telefon.

Podczas wakacji bardzo ostrożnie korzystaj z ogólnodostępnych sieci bezprzewodowych. Logowanie się do banku czy podawanie haseł i loginów podczas połączenia z siecią WiFi np. w barze, to naprawdę zły pomysł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.