Uważaj! W Twoim smartfonie też może wybuchnąć bateria!

Problem przez lata był zamiatany pod dywan i szeroko pojęta opinia publiczna w ogóle się nad nim nie zastanawiała. Do czasu, aż media na całym świecie obiegła informacja o przypadkach samozapłonu smartfonów Samsung Galaxy Note 7. Wybuchła niezła afera i gigant z Korei Południowej miał przez nią wielkie problemy. Okazuje się jednak, że problem doskonale znają także inni producenci. Przeczytaj, dlaczego baterie w smartfonach wybuchają i jak się przed tym zabezpieczyć.

Nie tylko Samsung

Wybuchające i pęczniejące baterie to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się producenci elektroniki, szczególnie smartfonów. Samsung miał pecha i sprawa z Galaxy Note 7 znalazła się na świeczniku, ale wiemy, że podobne historie dotyczą wielu innych telefonów, w tym modeli Xiaomi.

Problem jest faktem w przypadku telefonu OnePlus One, w przeszłości spotkała się z nim Nokia, a użytkownicy iPhone'ów coraz częściej informują o puchnących bateriach w swoich cackach. Czyli mówimy tu nie o jednostkowej historii z Samsungiem w tle, ale o głębszym zjawisku, które może stanowić potencjalne zagrożenie dla milionów ludzi na całym świecie.

Dlaczego właściwie baterie w smartfonach wybuchają?

Powód jest prosty. Baterie litowo-jonowe osiągnęły już niemal szczyt swoich możliwości, a mimo to producenci stale starają się przesuwać granicę. Jest fizycznie niemożliwe, aby baterie były coraz cieńsze, a przy tym coraz pojemniejsze. Takiego paradoksu oczekują klienci, dlatego inżynierowie nie robią nic innego, tylko pracują nad kręceniem bicza z piasku. To musi się odbić na trwałości baterii. Skoro ogniwa są tak skrajnie obciążone, to będą się przegrzewać. Skoro się przegrzewają, to będą puchnąć i wybuchać.

Oczywiście w grę wchodzą także zwykłe błędy technologiczne (tak było w przypadku Galaxy Note 7), jednak one następują także w wyniku szaleńczego wyścigu o zwiększenie wydajności baterii, przy jednoczesnym zmniejszaniu ich rozmiarów.

Jak możesz zmniejszyć ryzyko wybuchnięcia baterii w Twoim smartfonie?

Najważniejsze jest stosowanie się do podstawowych zasad podczas ładowania baterii. Pamiętaj, aby:

  • Używać wyłącznie oryginalnej ładowarki i oryginalnej baterii
  • Unikać tanich zamienników baterii niewiadomego pochodzenia
  • Nie ładować telefonu zamkniętego w szczelnym pokrowcu
  • Starać się nie korzystać z telefonu w trakcie ładowania
  • Nie zostawiać smartfona na słońcu, szczególnie w nagrzanym samochodzie

Te zasady z pewnością są Ci znane, ale warto sobie je przypomnieć, aby w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko groźnej sytuacji. Do wybuchnięcia baterii może dojść w każdym telefonie. Także w Twoim.

 

 

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.