Wielu o nim marzy. Czym właściwie jest ultrabook?

Stereotyp głosi, że komputer przenośny nigdy nie dorówna możliwościami jednostce stacjonarnej. Wiele lat temu kłam tej teorii postanowiła zadać firma Intel, która opracowała ultrabooka. W założeniu miał to być sprzęt do złudzenia przypominający klasyczne laptopy, ale idealnie sprawdzający się do wykonywania najbardziej zaawansowanych zadań. Typowe all-in-one. Obecnie ultrabooki mają w swojej ofercie wszyscy czołowi producenci. Czym jednak wyróżnia się to urządzenie? Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z ultrabookiem?

Cechy ultrabooka

Co decyduje o tym, że jeden laptop nazwiemy ultrabookiem, a drugi zwykłym notebookiem? Istnieje kilka bardzo istotnych różnic. Przyjęło się, że ultrabook to laptop, który wydajnością może dorównać porządnej jednostce stacjonarnej, ale przy okazji zachowuje bardzo kompaktowy rozmiar i niską wagę. Sprzęt nie powinien więc ważyć więcej niż 2 kilogramy, nie może też być grubszy niż 20 mm (w przypadku laptopa do 13 cali) oraz 23 mm (laptopy 14-calowe i większe).

Bardzo ważnym kryterium określającym ultrabooka jest pojemność baterii. Pierwsze komputery tego typu zawstydzały konkurencję, umożliwiając nawet 6-7 godzin nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu. Obecnie taki wynik na nikim nie robi wrażenia. Dlatego współczesne ultrabooki wytrzymują nawet 12-13 godzin bez podłączenia do prądu.

Ultrabook musi pracować błyskawicznie. Czas uruchomienia komputera nie może przekraczać 3 sekund, w czym oczywiście pomaga superszybki dysk SSD. Obecnie wymaga się również, aby ultrabook posiadał gniazdo Thunderbolt oraz przynajmniej jeden port USB 3.1.

Nieprzeciętna wydajność – to oczywiście kluczowa cecha ultrabooka. Większość komputerów zaliczanych do tej kategorii pracuje pod dyktando procesora Intel Core i7. Jeśli sprzęt jest przeznaczony dla graczy lub grafików, to niezbędne jest wyposażenie go w wydajną kartę graficzną z pamięcią minimum 4 GB. Do kompletu mamy minimum 8 GB pamięci RAM.

Wszystko to musi zostać zamknięte w smukłej, nowoczesnej, efektownej obudowie, najlepiej wykonanej z metalu. Założenie jest takie, aby ultrabook mógł służyć właścicielowi przez co najmniej kilka lat, podczas których będzie sobie bez problemu radzić z najnowszymi i najbardziej wymagającymi programami czy grami.

Ultrabook – dla kogo?

Nie jest to komputer dla każdego, na co wpływ ma przede wszystkim bardzo wysoka cena zakupu. Przeciętny Kowalski nawet nie spojrzy w stronę laptopa, który kosztuje np. 10 tysięcy złotych (a jest to normalna cena ultrabooków).

Ultrabooki są komputerami stricte biznesowymi, przeznaczonymi dla osób, które wymagają najwyższej wydajności i mobilności, zwracają także uwagę na wygląd, jakość wykonania urządzenia i komfort pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.