Jak mądrze spakować się na wakacje? Garść praktycznych rad

Pakowanie. Większość z nas uzna to za najmniej przyjemny element podróżowania. Są osoby, które potrafią spakować się szybko w małą walizkę czy plecak. Są i takie, które nawet na weekend taszczą ze sobą ogromny bagaż mieszczący pół szafy. Co odróżnia pierwszych od drugich? Kilka szczegółów. Poznaj je, aby posiąść umiejętność mądrego i łatwego pakowania się na wakacje.

Dobierz bagaż do rodzaju wyjazdu

Jedziesz na dwutygodniowe wczasy all inclusive? To oczywiste, że najwygodniejszą opcją będzie spakowanie się w twardą, pojemną walizkę. Ubrania mniej się pogniotą, zminimalizujesz też ryzyko uszkodzenia zawartości walizki przez obsługę lotniska. Jeśli jednak planujesz wakacje na własną rękę, które będą związane z częstym zmienianiem miejsca pobytu, korzystaniem z komunikacji publicznej i intensywnym zwiedzaniem, znacznie lepszym wyborem będzie plecak.

Lista to podstawa

Pakowanie zacznij od stworzenia listy rzeczy do zabrania. Podziel ją na przedmioty: niezbędne, potrzebne, przydatne oraz całkowicie zbędne. Podejdź do sprawy zdroworozsądkowo. Nie zabieraj ze sobą czegoś tylko dlatego, że „a nuż się przyda”. Skup się na przedmiotach niezbędnych i potrzebnych, czyli szczoteczce do zębów, kilku zmianach bielizny, lekarstwach, wygodnych butach, ładowarce do telefonu.

Nie zabieraj zbyt wielu ciuchów

Prosta zasada brzmi: jeśli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, zabierz ubrania na tydzień. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo miejsca w bagażu, a także nie nadźwigasz się. Po tygodniu zrób szybką przepierkę – możesz skorzystać z pralni hotelowej lub wyprać ubrania w wannie (proszek kupisz na miejscu). Zajmie Ci to pół godziny. Musisz koniecznie spróbować – przekonasz się, że zabieranie ze sobą masy ubrań jest kompletnie bez sensu.

Sztuka efektywnego pakowania

Najważniejsze jest to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Stosując się do prostych zasad uda Ci się spakować na tygodniowy (lub nawet dłuższy) wyjazd w walizkę kabinową! To naprawdę jest możliwe. Pamiętaj o rolowaniu ubrań, stosowaniu woreczków próżniowych (znacznie zmniejszają objętość ciuchów), wypełnianiu każdej wolnej przestrzeni (np. skarpetkami czy bielizną). Duże buty załóż na czas podróży, a w walizce umieść zajmujące mało miejsca klapki czy sandały.

Kup małe opakowania na kosmetyki

Są one dostępne w każdej drogerii – zwykle mieszczą 10-50 ml produktu. W ten sposób możesz znacząco zmniejszyć wagę i objętość bagażu. O ile nie wybierasz się w dzicz, to zawsze możesz też kupić potrzebne kosmetyki na miejscu, zamiast robić to w Polsce. Ceny wszędzie na świecie są bardzo podobne – dotyczy to chociażby kremu do opalania czy balsamu na spieczoną skórę. Szampon, mydło, płyn pod prysznic: to wszystko zapewni Ci hotel, więc nie ma sensu zabierać tego ze sobą.

Wystarczy zastosować się do tych rad, aby diametralnie zmniejszyć wielkość bagażu i skrócić czas pakowania. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić na usłudze przewozu walizki w luku bagażowym samolotu – spakowanie się na dłuższy wyjazd w walizkę podręczną naprawdę nie jest wielką filozofią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.