O czym musisz pamiętać planując podróż samochodem do krajów skandynawskich?

Skandynawia to przepiękny zakątek Europy, słynący z czystego powietrza, bajkowych widoków oraz bardzo dobrze rozwiniętej sieci dróg, hoteli i punktów gastronomicznych. Teoretycznie jest to zatem idealny kierunek na samodzielną podróż samochodem. Zwiedzenie Szwecji, Norwegii, Danii, nawet Finlandii gwarantuje niezapomniane wrażenia, ale może też dostarczyć bardzo nieprzyjemnych przeżyć. Unikniesz tego, jeśli będziesz się stosować do tych podstawowych zasad.

Stosuj się do przepisów ruchu drogowego (kategorycznie!)

Na pewno wiesz, że kraje skandynawskie mogą się pochwalić jednymi z najlepszych statystyk wypadków na drogach. Nie ma w tym żadnego przypadku. Wieloletnia edukacja w połączeniu z bardzo wysokimi mandatami zrobiły swoje. Zasady obowiązują także obcokrajowców. W norweskiej policji jest taka anegdota, że jeśli patrol widzi na drodze szarżującego kierowcę, to w ciemno może założyć, że jest nim cudzoziemiec. Jeśli przełożysz polski styl jazdy na tamtejsze warunki, to spodziewaj się, że cała podróż będzie Cię kosztować majątek.

Unikaj drogich restauracji

Kraje skandynawskie należą do najdroższych na świecie. Z punktu widzenia Polaka życie tam jest skrajnie kosztowne. Dlatego w trosce o swój budżet, staraj się unikać droższych restauracji i hoteli. Jeśli o tym zapomnisz i dasz się skusić na obiad w ładnej knajpce np. w Sztokholmie, to nie zdziw się widokiem rachunku opiewającego na np. 150 euro.

Powściągaj emocje

Zwiedzając kraje skandynawskie nie pozwalaj sobie na wybuchy agresji, gniewu, a już w szczególności w stosunku do dzieci. Jest to bardzo źle widziane w tej części świata i może się nawet skończyć poważnymi problemami. Jeśli ktoś uzna, że znęcasz się nad dzieckiem (bo np. na nie krzyczysz), może wezwać policję, a ta na pewno skrupulatnie wyjaśni całą sytuację.

Nie pozwalaj sobie na ksenofobiczne żarty

Szczególnie w Szwecji. Jest to kraj słynący z tolerancji wobec wszystkich mniejszości. Jakiekolwiek żarty pod adresem np. osób ciemnoskórych czy homoseksualnych, są nie na miejscu i mogą Ci przysporzyć poważnych problemów. W najlepszym razie po prostu zostaniesz wyproszony z lokalu. W najgorszym zajmie się Tobą policja – i to nie jest żart.

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną, bardzo ważną zasadę. Dbaj o środowisko naturalne. Śmiecenie, załatwianie się w krzakach, zostawianie bałaganu po biwaku jest bardzo źle widziane w krajach skandynawskich. Nie rób więc sobie wstydu, a rodakom antyreklamy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Mod- www-za 299zl
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.