Wybieramy kolonie dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Samodzielny wyjazd pociechy na wakacje jest bardzo dużym przeżyciem dla rodziców. Oferta kolonii jest na tyle bogata, że bez problemu można dziś znaleźć imprezę, która teoretycznie powinna idealnie trafić w gust pociechy. Liczy się jednak nie tylko program, ale też – czy może przede wszystkim – bezpieczeństwo dziecka. Jeśli jesteś właśnie na etapie wybierania kolonii dla latorośli, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Pozwolenia

Firma, która organizuje kolonie dla dziecka, musi działać legalnie, czyli dokonać wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Warto to sprawdzić jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę. W tym celu zadzwoń do Urzędu Marszałkowskiego, podaj nazwę organizatora i poproś o weryfikację.

Kolejnym punktem do sprawdzenia jest zgłoszenie kolonii w Kuratorium Oświaty. Zadzwoń do placówki właściwej ze względu na miejsce organizacji imprezy. Jeśli więc kolonie mają się odbyć np. w Helu, informacji udzieli Ci Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Jeśli kolonie są organizowane nad wodą, to organizator musi posiadać zezwolenie sanepidu na korzystanie z kąpieliska. Brak takiego zezwolenia może świadczyć o bardzo niskim poziomie bezpieczeństwa lub o złej jakości wody.

Kadra

Gdy wybierzesz już konkretnego organizatora, skontaktuj się z nim i poproś o przedstawienie dowodów na kompetencje wychowawców. Niestety, w Polsce normą jest zatrudnianie studentów i ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o opiece nad najmłodszymi. Tymczasem w rolę wychowawców kolonijnych powinni się wcielać pedagodzy, np. nauczyciele. W końcu to oni odpowiadają za bezpieczeństwo uczestników.

Program

Atrakcyjny program kolonii to połowa sukcesu. Dziecko nie powinno mieć czasu na nudę, bo wtedy do głowy przychodzą głupie pomysły. Organizatorzy kolonii oferują obecnie panele tematyczne, np. wakacje na quadach, w siodle, żeglarskie, nurkowe, paintballowe itd. Wybór powinien być uzależniony od zainteresowań dziecka.

Rada

Kolonie nie są najlepszym momentem na to, aby zmuszać dziecko do nauki. Dlatego z dystansem podejdź do ofert wyjazdów, które główny akcent stawiają na pogłębienie wiedzy uczestników.

Miejsce wyjazdu

To, czy kolonie odbędą się nad morzem, na Mazurach czy w górach, nie ma aż takiego znaczenia – chyba że zwracasz uwagę na odległość od domu. Ważniejsze jest to, aby ośrodek kolonijny był dobrze wyposażony, bezpieczny i zapewniał dzieciom atrakcje nawet w czasie niepogody. Zwróć więc uwagę na wybór zajęć dodatkowych, program wycieczek po okolicy oraz okoliczności przyrody. Dla dziecka dużo większą atrakcją będzie spędzenie kolonii w ośrodku położonym w lesie czy nad jeziorem niż w centrum miasta.

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednich kolonii dla dziecka. Dzięki temu wyraźnie zwiększysz szanse na to, że pociecha wróci z wyjazdu z szerokim uśmiechem na ustach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.