Bardzo droga składka na ubezpieczenie AC? Podpowiadamy, co możesz zrobić

Mariusz Siwko
12.02.2018

Ubezpieczenie AC samochodu nie jest w Polsce obowiązkowe, ale z roku na rok na jego wykupienie decyduje się coraz więcej posiadaczy pojazdów. Jest to jedyna forma polisy, która chroni przed skutkami uszkodzenia samochodu z winy kierowcy, przypadkami losowymi (np. gradobicie) czy kradzieżą. Problem w tym, że ubezpieczenie AC jest bardzo drogie, a składka roczna nierzadko wynosi kilka tysięcy złotych. Co możesz zrobić, jeśli ubezpieczyciel przedstawił Ci tak wysoką ofertę?

Skorzystaj z porównywarki

To najszybszy sposób na to, aby przekonać się, czy ubezpieczyciel gra nieczysto i próbuje wyciągnąć od Ciebie jak najwięcej pieniędzy. Internetowe porównywarki pozwalają w kilka chwil sprawdzić oferty innych ubezpieczycieli, zarówno pod względem cen, jak i składników ubezpieczenia.

Pamiętaj, że finalna cena AC zależy nie tylko od polityki konkretnego ubezpieczyciela, ale także od zakresu ochrony. Podejrzanie tania oferta może zawierać mnóstwo niebezpiecznych wyłączeń, które dadzą o sobie znać w momencie wystąpienia szkody i chęci skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej.

Negocjuj

Jeśli bardzo zależy Ci na skorzystaniu z ochrony konkretnej firmy ubezpieczeniowej, ale przedstawiona wycena jest zbyt wysoka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć negocjacje. W tym celu najlepiej zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela lub udaj się do jego najbliższego przedstawicielstwa. Takie negocjacje bywają bardzo skuteczne i nierzadko udaje się obniżyć cenę nawet o kilkaset złotych.

Rada

Dobrym sposobem na obniżenie ceny jest skorzystanie z oferty pakietowej, czyli wykupienie w tej samej firmie ubezpieczenia np. domu czy mieszkania.

Idź do brokera ubezpieczeniowego

Brokerzy ubezpieczeniowi mają w portfolio swoich produktów oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. To specjaliści, którzy w ciągu chwili ocenią realne szanse na to, aby znaleźć tańsze AC o porównywalnym zakresie ochrony. Pomoc brokera może się okazać się niezastąpiona, nawet pomimo faktu, że jego obsługa kosztuje (płaci jednak wyłącznie ubezpieczyciel w postaci prowizji za sprzedany produkt).

Nie polecamy natomiast podejmowania prób zaniżenia wartości pojazdu czy też wzięcia na siebie większej odpowiedzialności za szkodę (w formie tzw. udziału). Możesz natomiast zrezygnować z elementów oferty, które nie są Ci niezbędne, np. ubezpieczenia szyb czy usługi assistance. To powinno znacząco obniżyć końcową cenę polisy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie