Jak zabezpieczyć się na wypadek choroby?

Jerzy Biernacki
07.03.2018

Systematyczne opłacanie obowiązkowej składki zdrowotnej i składek na ubezpieczenia społeczne ZUS niestety nie gwarantuje uzyskania szybkiego i skutecznego wsparcia w przypadku choroby. Dlatego wiele osób, które mają za sobą nieprzyjemne doświadczenia związane z publiczną służbą zdrowia, decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Co daje takie ubezpieczenie i kto może z niego skorzystać?

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które w przypadku wystąpienia choroby powinno wystarczyć na pokrycie kosztów określonych w umowie procedur medycznych. Dla przykładu podstawowe ubezpieczenia zdrowotne obejmują swoim zakresem możliwość skorzystania z konsultacji medycznej u lekarza rodzinnego lub specjalisty, bez konieczności oczekiwania w kilkutygodniowej lub wielomiesięcznej kolejce, możliwość skorzystania z podstawowych, bezpłatnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych, skorzystania z usługi lekarskiej wizyty domowej czy darmowej opieki dentystycznej. Wykupując rozszerzoną wersję ubezpieczenia zdrowotnego, często można liczyć również na dodatkowe usługi, typu bezpłatne szczepienia, dodatkowe ubezpieczenie medyczne podczas wyjazdów zagranicznych, możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych itd. Zakres świadczonych usług zależy od tego, jakie ubezpieczenie zdrowotne lub dowolnie innym mieście zdecydujemy się wykupić. Oczywiście im więcej dodatkowych świadczeń, tym wyższa miesięczna składka ubezpieczenia.

Co daje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Największą zaletą jest oczywiście możliwość ominięcia długich kolejek do specjalistów, a także brak problemów z rejestracją, również do lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas i nerwy, ale co ważniejsze, nie musimy czekać na konsultację – lekarz przyjmie nas wtedy, gdy coś nam dolega. Część osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, w popularnych centrach medycznych, podkreśla również wyższą jakość obsługi niż w przypadku publicznych ośrodków zdrowia. Tutaj lekarz jest zawsze uśmiechnięty, przyjmuje w wyznaczonych godzinach i nie mnoży problemów związanych z dalszą diagnostyką, jeśli ta jest wskazana. Z dodatkowego ubezpieczenia medycznego skorzystać może w zasadzie każdy, komu zależy na poprawie dostępu do podstawowej opieki medycznej. Ze względu na wiele różnych wariantów ubezpieczenia, miesięczna stawka może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Każdy samodzielnie wybiera wariant, który najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie