Jesteś w jednej z tych 5 grup? Trzymaj się mocno za portfel szukając ubezpieczenia OC!

Nie od dziś wiadomo, że składki ubezpieczeń OC rosną w szaleńczym tempie i nie ma kierowcy, który by na to nie narzekał. W skali kilku ostatnich lat podwyżki sięgnęły kilkuset procent, w efekcie czego obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa stanowi bardzo istotny wydatek na eksploatację samochodu. Szczególnie dotyczy to przedstawicieli kilku grup zawodowych i społecznych – oni za OC płacą nawet kilkakrotnie więcej! Jeśli więc jesteś w w jednej z tych 5 grup, szykuj się na poważne wydatki.

 1. Taksówkarze – nie zarabiają kroci na wykonywaniu tego zawodu, a w dodatku ponoszą bardzo wysokie koszty na utrzymanie swoich samochodów. Ubezpieczenie OC auta wykorzystywanego jako taksówka z reguły jest 4-5 razy wyższe niż „normalnego” samochodu. Pamiętajmy też, że taksówkarze wykorzystują najczęściej samochody duże i z mocnymi silnikami. Dlatego nikogo w tej branży nie dziwią składki na poziomie 3000-4000 złotych rocznie.
 2. Kierowcy Ubera – nie każdy wie, że z punktu widzenia ubezpieczyciela, kierowca pracujący dla słynnego Ubera jest traktowany jak taksówkarz. Ubezpieczając samochód powinien więc zaznaczyć opcję wykorzystywania auta w działalności taksówkarskiej. To automatycznie podnosi wysokość składki. Oczywiście większość kierowców tego nie robi, ale to ryzyko, bo jeśli wyjdzie na jaw, że do kolizji doszło w czasie świadczenia usługi zarobkowej, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
 3. Młodzi kierowcy – większość ubezpieczycieli mianem „młodego kierowcy” określa osoby, które nie ukończyły 24. roku życia. Oferowane im polisy są niestety bardzo kosztowne. Nic więc dziwnego, że prawie każdy młody kierowca w naszym kraju wykupuje ubezpieczenie OC na rodzica czy starsze rodzeństwo – różnica w cenie może być nawet trzykrotna!
 4. Właściciele BMW i Audi – statystyki, do których mają dostęp ubezpieczyciele, odsłaniają przykrą dla właścicieli aut tych marek prawdę: BMW i Audi najczęściej biorą udział w kolizjach i wypadkach. Ponadto są to marki wyjątkowo narażone na kradzież. Oczywiście swoje robią też stereotypy. W każdym razie efekt jest taki, że kupując BMW czy Audi, musisz się liczyć z bardzo wysoką składką za ubezpieczenie OC.
 5. Studenci i uczniowie – to oczywiste, że przedstawiciele tych grup płacą za OC najwięcej, bo po prostu zaliczają się do grona młodych kierowców. Jednak statystycznie niewiele mniej płacą chociażby sportowcy i pracownicy działów IT. Jeśli chcesz mieć gwarancję najniższego możliwego OC, to musisz zostać emerytem lub rencistą, rolnikiem, ewentualnie pracownikiem służb mundurowych.

Jeśli więc znajdujesz się w którejś z tych grup, przygotuj się, że ubezpieczenie Twojego samochodu będzie finansowo bardzo bolesne. I nic na to nie poradzisz.

Polecane

Dyskusja

 • pika_pika

  ja się zastanawiam prawdę powiedziawszy za każdtym razem jak słyszę o takich algorytmach, jak w tym wszystkim funkcjonują ubezpieczalnie które oferują oc którego cena jest zależna od stylu jazdy... jak oni obchodzą coś takiego?

  • shrimpy

   jakie ubezpieczalnie niby twoim zdaniem oferują oc zależne od stylu jazdy?? w naszym kraju nie ma czegoś takiego


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.