Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC – czy można zrezygnować z zawartej polisy?

Remigisz Szulc
25.08.2017

Ubezpieczenie OC pojazdu jest w Polsce obowiązkowe i każdy właściciel auta poruszającego się po drogach musi je wykupić. W dobie Internetu i porównywarek ubezpieczeń można bez najmniejszego problemu znaleźć najtańszą ofertę i dodatkowo szybko zawrzeć umowę. Co w sytuacji, gdy po kilku dniach okaże się, że jednak przepłaciłeś? Czy jest możliwe odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC? Podpowiadamy.

Wszystko zależy, w jaki sposób została zawarta umowa

Jeśli kupiłeś ubezpieczenie przez Internet lub podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem ubezpieczyciela, to oczywiście przysługuje Ci prawo do odstąpienia od zawartej umowy i to w terminie aż 30 dni. Działa tutaj bowiem definicja umowy zawieranej na odległość. Nawet jeśli zapłaciłeś już za polisę, to po odstąpieniu ubezpieczyciel będzie mieć obowiązek zwrotu pieniędzy.

Jeśli natomiast umowa została zawarta stacjonarnie, czyli najczęściej w biurze agenta, nie ma prawnej możliwości odstąpienia od ubezpieczenia. Możesz to zrobić dopiero na jeden dzień przed końcem polisy. Dlatego zdecydowanie korzystniej jest zawierać umowy ubezpieczeniowe przez Internet lub telefonicznie.

W jaki sposób możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Do wyboru masz trzy rozwiązania:

  • Wysłanie wypowiedzenia pocztą – pamiętaj, aby wysłać list za potwierdzeniem odbioru i wyłącznie Pocztą Polską (nie kurierem). Potwierdzenie nadania listu zachowaj, bo może Ci się przydać, jeśli ubezpieczyciel będzie twierdzić, że nie otrzymał przesyłki.
  • Osobiste złożenie wypowiedzenia – możesz to zrobić w dowolnej placówce przedstawicielskiej ubezpieczyciela. W takiej sytuacji pamiętaj, aby zachować kopię wypowiedzenia, która także musi zostać parafowana przez osobę przyjmującą pismo. Jeśli w Twoim mieście nie ma placówki ubezpieczyciela, skorzystaj z pośrednictwa agenta, który ma w swoim portfolio produkty danej firmy.
  • Wysłanie wypowiedzenia przez Internet – to jednak zależy od polityki danego ubezpieczyciela, bo nie wszystkie firmy respektują tę drogę złożenia wypowiedzenia. Koniecznie zapytaj o to np. na infolinii lub kontaktując się mailowo z centrum obsługi (zachowaj tę wiadomość). Po wysłaniu wypowiedzenia oczekuj maila potwierdzającego przyjęcie pisma.

Pamiętaj!

Nie musisz podawać żadnego powodu wypowiedzenia, a ubezpieczyciel nie może tego od Ciebie żądać.

Ubezpieczenie na firmę? Zapomnij o wszystkim, co przeczytałeś

Opisane zasady dotyczą wyłącznie konsumentów, a zgodnie z prawem przepisy konsumenckie nie obejmują firm.

Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii: po rezygnacji z umowy musisz zawrzeć polisę OC w innej firmie. Choćby jednodniowe spóźnienie wiąże się z karą finansową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie