Szczegóły, na które musisz zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie turystyczne

Maciej Piwowski
23.02.2018

Polacy na szczęście mają coraz większą świadomość, jak ważne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem na urlop. Szczególnie dotyczy to osób wypoczywających za granicą. Niestety, wciąż wiele osób przy wyborze polisy kieruje się wyłącznie najniższą ceną i nie czyta nawet Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Tymczasem czają się w nich kruczki, które mogą nawet zadecydować o odmowie wypłaty odszkodowania! Wymieniamy te najważniejsze szczegóły.

Karencja

Tak, w przypadku polis turystycznych także obowiązuje okres karencji. Oznacza to, że osoba wykupująca ubezpieczenie będzie objęta ochroną dopiero od momentu wskazanego w umowie. Koniecznie więc trzeba na to zwrócić uwagę.

Okres karencji może być bardzo krótki – wówczas ubezpieczenie zaczyna obowiązywać praktycznie od razu lub najpóźniej od następnego dnia. Bywa jednak, że ubezpieczyciele dają sobie na to aż 2-3 dni. Jeśli więc zdecydujesz się wykupić polisę w ostatniej chwili, możesz ściągnąć na siebie spore problemy.

Konsekwencje chorób przewlekłych

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia wystawca polisy zawsze zapyta o to, czy klient nie cierpi na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, nowotwór, nadciśnienie etc. Jeśli zataisz taką informację, to podejmiesz ogromne ryzyko. Polisa nie zadziała bowiem w sytuacji, gdy podczas wyjazdu Twój stan nagle się zaostrzy. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że zataiłeś fakt chorowania na serce, a doznałeś zawału, po prostu umyje ręce.

Ubezpieczenie bagażu

Jest to bardzo popularny dodatek do głównej polisy ubezpieczenia turystycznego. Wiele osób decyduje się rozszerzyć ochronę o bagaż, co jednak wymaga bardzo wnikliwego zapoznania się z warunkami. Zdarza się, że polisa nie obejmuje np. sprzętu elektronicznego przewożonego w bagażu. Jeśli więc np. zaginie Ci walizka, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci rekompensatę wyłącznie za nią oraz za ubrania, z wyłączeniem tabletu czy komputera.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

To prawdziwy hit. Coraz więcej turystów wykupuje dodatkowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu, nie zdając sobie jednak sprawy, że zakres ochrony jest tutaj bardzo ograniczony. Nie jest tak, że wystawca polisy wypłaci odszkodowanie z tytułu widzimisię klienta, któremu np. odechce się jechać na wakacje. Powód rezygnacji musi być bardzo mocny – jest to np. śmierć bliskiego członka rodziny.

Podsumowanie jest proste: należy dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby nie wykupić polisy, która de facto nie spełni swojego zadania. Dotyczy to każdej formy ubezpieczenia, nie tylko turystycznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie