Chcesz wychować dwujęzyczne dziecko? Stosuj się do tych 5 zasad

Krzysztof Jagielski
19.12.2016

Umiejętność posługiwania się choć jednym językiem obcym jest w dzisiejszych czasach czymś niemal koniecznym. Osoby płynnie mówiące np. po angielsku mają znacznie większe szanse na znalezienie atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy. Dlatego rodzice maluchów już na wczesnym etapie życia pociechy powinni zadbać o to, by dziecko umiało posługiwać się dwoma językami – polskim i właśnie angielskim. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie mu w przyszłości biegle poznać język obcy. Jak wychować dwujęzyczne dziecko? Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Jak najwięcej mów po angielsku – dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego jeśli znasz angielski w dość dobrym stopniu, staraj się jak najczęściej używać go w domu. Nazywaj po angielsku różne przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt. Proś więc, aby maluch wziął do ręki „a toy”, czyli zabawkę.
  2. Stały kontakt z językiem – zostało dowiedzione, że dzieci, które na wczesnym etapie życia miały kontakt z językiem angielskim przynajmniej przez 20% czasu w ciągu dnia, znacznie szybciej uczą się nim biegle posługiwać. Łatwiej tworzą logiczne zdania i zapamiętują słownictwo.
  3. Oglądajcie bajki w języku angielskim – to świetny sposób na to, aby dziecko od początku uczyło się poprawnego wymawiania słów i szlifowało akcent. Zdecydowana większość animacji jest tworzona w amerykańskich studiach filmowych, dlatego jeśli dziecko widziało już „Krainę Lodu” w polskiej wersji językowej, drugi raz niech obejrzy ją w oryginale.
  4. Zabawy językowe – regularnie urządzajcie rodzinne gry, podczas których umówicie się, że każde z uczestników musi nazwać np. 10 przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu po angielsku. Początki będą trudne, ale z czasem dziecko zapamięta to, co mówili rodzice i zacznie po nich powtarzać, co znacznie poszerzy zasób jego słownictwa.
  5. Zwiększaj skalę trudności – dziecko musi robić postępy, dlatego uważnie obserwuj, jak radzi sobie z podstawami języka i słownictwem. Gdy uznasz, że maluch rozumie już całkiem dużo, przejdź do kolejnego etapu i zacznij rozmawiać z nim po angielsku. Niech to będą proste komunikaty, chociażby „Please, come to bathroom”, czyli „Proszę, chodź do łazienki”. Przekonasz się, jak wiele Twoje dziecko już rozumie.

Nie ma żadnej przesady w tym, aby naukę języka rozpocząć na bardzo wczesnym etapie życia. Powinna mieć ona oczywiście formę zabawy, jednak cel jest prosty: danie dziecku solidnych podwalin pod późniejsze dokładne poznanie języka. To inwestycja w jego przyszłość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie