Jak pomóc dziecku w odrabianiu lekcji? 5 najważniejszych zasad

Antoni Kwapisz
10.04.2017

Odrabianie lekcji to smutny obowiązek, który większość z nas wspomina niezbyt przyjemnie. Jednak obowiązujący model edukacji wymusza na nauczycielach zadawanie uczniom pracy domowej, ponieważ brakuje czasu na dokładne przeanalizowanie materiału w szkole. Często jest tak, że dziecko nie radzi sobie z odrabianiem lekcji, a powody mogą być bardzo różne. Wtedy przyda się pomoc rodzica. Jak pomóc dziecku w odrabianiu lekcji? Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Pomóż, ale nie odrabiaj za dziecko! - to bardzo częsty błąd popełniany przez rodziców, którzy są zajęci własnymi sprawami i nie mają czasu, by spokojnie usiąść z dzieckiem nad zadaniami. Zamiast tego po prostu odrabiają lekcje za pociechę, wskazując jej właściwe rozwiązania. Nie tędy droga! Takie postępowanie będzie miało fatalne konsekwencje. Dziecko nie zrozumie omawianego materiału, co wyjdzie podczas klasówki.
  2. Ustal konkretne reguły – warto wyznaczyć dziecku stałą porę odrabiania lekcji, np. godzinę 17 czy 18. Dziecko szybko wejdzie w ten rytm i wyrobi w sobie nawyk poświęcania odrobiny czasu wyłącznie na naukę. Pamiętaj, że wyznaczone zasady obowiązują także Ciebie, dlatego musisz stanąć na głowie, aby usiąść z dzieckiem do lekcji o tej porze. Aby bardziej zmotywować ucznia do pracy ustalcie, że po odrobieniu lekcji dziecko będzie mogło robić cokolwiek chce – np. grać na komputerze.
  3. Przygotuj dziecku wygodny kąt do odrabiania lekcji – dziecko nie powinno robić zadań domowych przy stole kuchennym czy przed telewizorem – to nie sprzyja skupieniu. Zadbaj, aby w pokoju ucznia znalazło się miejsce na biurko i wygodne krzesło. Koniecznie dopilnuj, by dziecko miało dostęp do mocnego światła – w ten sposób ochronisz jego oczy. Jeśli pociecha twierdzi, że lepiej się jej pracuje przy włączonej muzyce, pozwól na to, ale nie zgadzaj się na towarzystwo telewizora czy gry komputerowej.
  4. Tłumacz błędy, ale ich nie poprawiaj – jeśli zauważysz, że dziecko zrobiło błąd w zadaniu, przerwijcie pracę i omówcie dane zagadnienie raz jeszcze. Pozwól dziecku samodzielnie zrozumieć, co zrobiło źle. Absolutnie nie korzystaj z czerwonego czy zielonego długopisu do podkreślania błędów! Jest to przestarzała metoda, która tylko utrwala błąd w pamięci. Zamiast tego pozwól dziecku użyć korektora i ponownie wykonać zadanie. Dobrym pomysłem będzie też używanie ołówka, a następnie przepisanie zadań „na czysto”.
  5. Nie każ dziecku siedzieć nad zadaniem do skutku – jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które dopiero poszły do szkoły lub są w niej od niedawna. Uczeń do 8. roku życia nie jest w stanie skupić się na zadaniu dłużej niż 20 minut, dlatego wyznaczaj krótkie przerwy co kwadrans. To pozytywnie wpłynie na percepcję dziecka i ułatwi mu efektywną pracę nad lekcjami.

Wspólne odrabianie lekcji jest świetnym sposobem na zmotywowanie ucznia do nauki oraz wytłumaczenie mu tego, co nie zostało dostatecznie dobrze przedstawione w szkole. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność i sumienność oraz niedopuszczenie do tego, by dziecko narobiło sobie zaległości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie