Jak wybrać uczelnię wyższą? Kieruj się tymi 5 zasadami

Maciej Piwowski
16.08.2016

Nie tylko odpowiedni kierunek studiów, ale także wysoki poziom nauczania, ma duży wpływ na zawodową przyszłość studenta. W naszym kraju dosłownie roi się od prywatnych szkół wyższych, które bardziej przypominają maszynki do zarabiania pieniędzy i przechowalnie dla niezdecydowanych młodych ludzi niż faktyczne bastiony wiedzy. Ukończenie studiów w takiej szkole może być stratą czasu. Jak zatem wybrać uczelnię wyższą, aby nie żałować? Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Prestiż uczelni – choć często słyszy się, że nie ma to już takiego znaczenia, to nie wierz w te opinie. Pracodawcy nadal zwracają uwagę, jaką uczelnię skończyła osoba starająca się o etat. Wrażenie robią tylko uniwersytety i politechniki – akademie i wszelkiej maści „szkoły wyższe” bywają z góry skreślane w procesie rekrutacji.
  2. Twoje zdolności – musisz ocenić je realnie i mieć świadomość, że im lepsza uczelnia, tym więcej nauki Cię czeka. Na najlepszych uniwersytetach wciąż obowiązuje brutalna zasada, że najsłabszy odpada. Zastanów się więc, czy na pewno dasz sobie radę z poziomem danej uczelni.
  3. Życie studenckie – też jest ważne, bo przecież w młodym wieku musisz mieć okazję, aby się wyszaleć. Dlatego zwróć uwagę, czy uczelnia ma silne tradycje akademickie i czy znajduje się w atrakcyjnym mieście. Im jest ono większe, tym lepsze perspektywy nie tylko na świetne imprezowanie, ale też znalezienie fajnej pracy.
  4. Koszty utrzymania – jeśli zamierzasz studiować dziennie, to prawdopodobnie utrzymywać będą Cię rodzice. Nie obarczaj ich więc zbyt wysokimi kosztami, jeśli ich sytuacja finansowa nie jest rewelacyjna. Nie musisz przecież wyjeżdżać na drugi koniec Polski i mieszkać w samodzielnym mieszkaniu w centrum aglomeracji. Im bliżej domu, tym koszty utrzymania będą niższe, z uwagi chociażby na dojazdy.
  5. Wybór kierunku – jeśli zamierzasz studiować specyficzny kierunek, który jest oferowany tylko na kilku uczelniach, to będziesz mieć znacznie łatwiejszy wybór. Zwróć też jednak koniecznie uwagę, czy dana uczelnia ma tradycje w prowadzeniu tego kierunku czy może dopiero z nim startuje. Od tego zależy m.in. poziom kadry wykładowców i obszerność zbiorów bibliotecznych.

Do wyboru uczelni wyższej trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie, bo ta decyzja może rzutować na Twoje dorosłe życie. Daj sobie trochę czasu, poproś o radę rodziców, porozmawiaj z ludźmi, którzy już studiują. Powodzenia!

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie