Jak zachęcić dziecko do czytania lektur szkolnych?

Mariusz Siwko
27.03.2017

Lektura – słowo, które u wielu dorosłych wywołuje ciarki na plecach. Mało kto lubił je czytać w szkole, bo najczęściej kojarzyły się z nudną opowieścią, niezrozumiałym językiem i oczywiście obowiązkową kartkówką ze znajomości treści. Jednak lektury szkolne mają to do siebie, że w większości stanowią kanon polskiej i światowej literatury, który inteligentny człowiek musi – choćby w minimalnym stopniu – znać. Czytanie lektur jest podstawą edukacji szkolnej. Jeśli Twoje dziecko unika tego obowiązku jak ognia, możesz mu nieco pomóc. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do czytania lektur szkolnych.

Ustal harmonogram czytania

Nigdy nie jest tak, że nauczyciele zadają przeczytanie lektury z dnia na dzień. Zwykle na większe powieści dają 2-3 tygodnie. To w zupełności wystarczy, aby uczeń będąc systematycznym poradził sobie z przeczytaniem książki. Jeśli wiesz, że dziecko ma zadaną lekturę, sprawdź liczbę stron i podziel ją przez czas, jaki dał nauczyciel. Wyznacz pociesze obowiązek codziennego przeczytania określonej liczby stron. Oczywiście w zamian za nagrodę – np. możliwość pogrania na komputerze.

Dziecko szybko przekona się, że systematyczność ułatwia wiele czynności, a jeśli dodatkowo otrzyma dobrą ocenę za znajomość lektury, w przyszłości chętniej będzie sięgać po kolejne pozycje.

Opowiedz dziecku, o czym jest dana lektura

Oczywiście wymaga to znajomości treści, którą możesz sobie jednak przypomnieć korzystając ze skryptów w Internecie. Następnie ułóż ciekawe streszczenie lektury i przedstaw je dziecku w możliwie atrakcyjnej formie. Powieści Sienkiewicza, a nawet poematy Mickiewicza można „zareklamować” tak, że nawet dziecko nabierze ochoty do ich przeczytania.

Nigdy nie zgadzaj się na czytanie streszczeń!

Jeśli raz dasz się na to namówić i kupisz dziecku streszczenie, to w przyszłości będzie Ci bardzo trudno przekonać pociechę do przeczytania całej książki. Streszczenia nie są złe, bo pomagają usystematyzować wiedzę, ale nie mogą zastępować całej lektury.

Kupuj dziecku książki na prezent

Poproś nauczyciela języka polskiego o wykaz lektur szkolnych na kilka lat do przodu. Wybierz z niego co ciekawsze pozycje i kup piękne wydania, które będą prezentami dla dziecka na różne okazje.

Oczywiście, że książka nie wywoła tak szerokiego uśmiechu na ustach pociechy jak np. najnowsza gra komputerowa, ale nie o to chodzi. Taki prezent jest bardzo wartościowy i w dodatku powinien nakłonić dziecko do zapoznania się z nim. Czytanie własnej, nowej książki jest znacznie przyjemniejsze niż starej i podniszczonej z biblioteki.

Jeśli masz trochę wolnego czasu, możesz towarzyszyć dziecku podczas czytania lektury, ale tylko na początku. Docelowo chodzi przecież o to, aby uczeń odczuwał przyjemność z obcowania z literaturą, co na pewno wyjdzie mu na dobre i znacznie pomoże mu w nauce.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie