Masz 35 lat? Przeczytaj, jak dbać o swój mózg!

Mariusz Siwko
20.03.2017

Popularne powiedzenie głosi, że człowiek uczy się przez całe życie. Warto wziąć sobie te słowa do serca, bo dzięki temu jest szansa na bardzo długie zachowanie sprawności intelektualnej. Jak wykazały badania ludzki mózg zaczyna się starzeć po przekroczeniu 35. roku życia. Wówczas każdego dnia może z niego ubywać około 10 tysięcy neuronów! Na szczęście można znacznie spowolnić ten proces. Jak? Przeczytaj.

Ucz się – to pomaga!

Edukacja szkolna jest już oczywiście dawno za Tobą. To jednak wcale nie oznacza, że możesz skupić się wyłącznie na pracy i wykonywaniu wciąż tych samych czynności. Zawodowa rutyna jest zabójcza dla mózgu i w prostej linii prowadzi do spadku sprawności intelektualnej. Ludzki mózg ma ogromne możliwości w zakresie przyswajania nowych informacji. Warto to wykorzystać.

W średnim wieku (ta granica wciąż się przesuwa, choć biologicznie przypada na około 35. rok życia) wciąż można, a nawet trzeba się uczyć. To dobry moment, aby zapisać się np. na studia podyplomowe i w ten sposób nie tylko zadbać o swój mózg, ale także zwiększyć swoje kompetencje zawodowe i poprawić pozycję na rynku pracy.

Studia nie muszą być związane z Twoją działalnością zawodową. Jeśli nie spełniasz się na obecnym stanowisku i czujesz, że możesz osiągać sukcesy w zupełnie innej dziedzinie, wykorzystaj to i zacznij edukację w tym kierunku. Pomyśl także o kursach doszkalających, zapisuj się na wykłady, sympozja, warsztaty. Aktywność intelektualna jest zbawienna dla Twojego mózgu.

Rozrywka, która sprzyja mózgowi

Jeśli nie masz czasu na naukę, możesz stymulować swój mózg w zupełnie inny sposób. Także podczas zabawy. Wybieraj takie rozrywki, które wymagają kreatywnego i logicznego myślenia. Świetnie sprawdzają się tutaj ambitniejsze gry komputerowe, gry planszowe i karciane. W wielu tego typu rozrywkach może Ci towarzyszyć dziecko.

Absolutną podstawą w stymulacji mózgu jest czytanie książek. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby zahamować proces utraty neuronów i cieszyć się sprawnością intelektualną przez długie lata. Podczas czytania do Twojego mózgu trafiają bodźce zmuszające go do aktywności. Mózg chłonie nowe informacje, co automatycznie poszerza Twoją wiedzę, a przy okazji zapewnia Ci niezbędną, ale twórczą rozrywkę.

Pamiętaj

Czytania nie zastąpi przeglądanie Internetu czy oglądanie telewizji. Treść obrazkowa jest mniej angażująca, co rozleniwia mózg.

Bardzo ważne jest, aby po wejściu w wiek średni nie zaniedbywać swojego mózgu. Pozbawiony bodźców będzie w coraz gorszej kondycji, co sprzyja późniejszym problemom neurologicznym i jest czynnikiem ryzyka wywołującym np. chorobę Alzheimera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie