Metoda Callana – najlepszy sposób nauki języka obcego?

Mateusz Nowak
06.02.2017

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest dziś uznawana za coś obowiązkowego. Coraz więcej osób decyduje się na poznawanie kolejnych języków, ponieważ chcą zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy lub po prostu czuć się komfortowo w trakcie podróży. Jest wiele sposobów nauczania języków obcych, jednak za jeden z najlepszych uchodzi metoda Callana. Na czym ona właściwie polega?

Jak to się zaczęło?

Metodę opracował Robin Callan, co nastąpiło w 1960 roku. Jego system był wykorzystywany przez wojskowych, aby szybko nauczyć żołnierzy porozumiewania się w języku danej społeczności. Metoda przynosiła na tyle dobre efekty, że z czasem została „przejęta” przy rynek cywilny i obecnie jest masowo stosowana w szkołach językowych na całym świecie.

Na czym to polega?

Metoda Callana w założeniu jest bardzo prosta i odwołuje się do pierwotnej zdolności człowieka do uczenia się języka. Taką ścieżkę przechodzi małe dziecko, które słuchając rodziców, dziadków i innych ludzi, stopniowo poznaje ojczystą mowę, aby w końcu władać nią biegle.

Callan dowiódł, że w dokładnie taki sam sposób języka może się nauczyć osoba dorosła. Metoda opiera się zatem na konwersacji i w niemal niczym nie przypomina klasycznego lektoratu, a tym bardziej lekcji języka w szkole. Słuchacze nie mogą robić żadnych notatek czy zapisywać sobie słówek. Mają słuchać, aby w końcu zacząć rozmawiać. Lekcje prowadzone są wyłącznie w obcym języku.

Podstawowe ćwiczenie polega na tym, że prowadzący lektorat zwraca się do słuchacza z jakimś pytaniem. Ten musi na nie odpowiedzieć. Jeśli nie potrafi, ponieważ ma zbyt skromny zasób słownictwa, to nauczyciel zaczyna go naprowadzać. Po kolei rzuca różne słówka, aż uczeń w końcu sam wpadnie na to, jak brzmi odpowiedź. Dzięki temu rozwija się umiejętność samodzielnego myślenia, rozumienia języka i gromadzenia kluczowych informacji, jak właśnie słówka.

Zasady gramatyki także są oczywiście ważne, ale nie najważniejsze. Uczeń musi się przede wszystkim porozumiewać w języku obcym. Lektor uczy gramatyki wyłącznie słownie, a po przekazaniu informacji od razu odpytuje uczniów – nie ma więc miejsca na to, aby przerwać konwersację np. po to, aby zapisać sobie regułki.

Powtórka za powtórką

Kolejnym charakterystycznym elementem metody Callana jest to, że uczniowie są bez przerwy „męczeni” powtórkami materiału. Przykładowa lekcja może wyglądać w taki sposób: uczniowie po zajęciu miejsc są odpytywani przez nauczyciela z tego, czym zajmowali się pół roku wcześniej. Dzięki temu muszą być stale przygotowani, a ponadto znacznie lepiej utrwalają sobie wiedzę. Zwykle na powtórki poświęca się nawet połowę lekcji.

Metoda Callana wśród niektórych nauczycieli języków budzi kontrowersje. Podkreślają oni, że jest to dobry sposób na szybkie, ale ulotne poznanie obcej mowy. Z drugiej jednak strony nie brakuje gorących zwolenników takiej formy lektoratu, o czym świadczą pełne sale lekcyjne w szkołach oferujących nauczanie tą metodą.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie