Myślisz o studiach za granicą? O tym musisz wiedzieć!

Piotr Kowalczyk
12.06.2017

Zagraniczne studia zawsze  były w naszym kraju kojarzone z luksusem i horrendalnym kosztem, na który mogły sobie pozwolić bardzo nieliczne rodziny. To się jednak powoli zmienia i – według najnowszych danych – za granicą studiuje już ponad 50 tysięcy Polaków. Najczęściej są to uczelnie w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jeśli zagraniczne studia są Twoim marzeniem, przeczytaj nasz artykuł. Wymieniamy najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć.

Brak nie pieniędzy nie jest przeszkodą nie do pokonania

Zagraniczne studia są znacznie droższe niż te w kraju, a to z jednego prostego powodu: w większości państw są one płatne. Dobrym przykładem jest tak popularna wśród młodych Polaków Wielka Brytania. Czesne płaci się tam za każdy kierunek studiów, niezależnie od renomy uczelni. Stawki są bardzo różne, ale należy się spodziewać wydatku rzędu nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Jeszcze droższe są uczelnie amerykańskie, które pod względem wysokości czesnego dawno odskoczyły reszcie świata. Poziom nauczania na prestiżowych amerykańskich uniwersytetach jest bardzo wysoki, ale trzeba za to odpowiednio dużo zapłacić.

Przykład

Skończenie popularnych studiów na Uniwersytecie Harvarda czy UCLA, pochłania koszt apartamentu w Warszawie.

Pocieszeniem dla młodych Polaków, których rodziców zwyczajnie nie stać na takie wydatki, jest natomiast bardzo rozbudowany system stypendiów i zapomóg studenckich. Mogą się o nie ubiegać nie tylko osoby wybitnie zdolne, ale też takie, które osiągały średnie wyniki w nauce w szkole średniej. Poza tym interesującym rozwiązaniem są różnego rodzaju pożyczki studenckie (popularne szczególnie w USA). W Unii Europejskiej funkcjonują pożyczki rządowe, które spłaca się dopiero po zakończeniu studiów.

W Europie można studiować za darmo!

Dobrym przykładem jest Dania. W tym kraju od lat funkcjonuje system darmowych studiów prowadzonych w języku angielskim. To rozwiązanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, również wśród Polaków.

W dodatku żacy podejmujący darmowe studia (na które najpierw trzeba się dostać, a chętnych nie brakuje) mogą również otrzymać comiesięczne stypendium na pokrycie kosztów utrzymania.

Międzynarodowa matura nie jest obowiązkowa

Wbrew różnym pogłoskom zagraniczne uczelnie respektują wyniki polskiej matury i nie wymagają od kandydatów legitymowania się zaświadczeniem o zdaniu międzynarodowego egzaminu dojrzałości (poza nielicznymi wyjątkami). Trzeba tylko pamiętać o bardzo ważnej kwestii: uczelnie w UK, a tym bardziej w USA, biorą pod uwagę podania wyłącznie bardzo dobrych uczniów. Aby móc myśleć o podjęciu studiów w tych krajach trzeba osiągnąć wyniki na poziomie minimum 80-85% z poszczególnych przedmiotów.

Podsumowując: zagraniczne studia nie są nierealnym marzeniem, nawet dla niezbyt zamożnego maturzysty. Istnieje wiele źródeł pomagających takim żakom w podjęciu nauki na prestiżowych uczelniach. Wystarczy tylko poszukać i... dobrze zdać maturę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie