Pedagogika Montessori – na czym to polega? Czy warto?

Antoni Kwapisz
19.01.2017

Montessori – to nazwisko słynnej włoskiej nauczycielki, pedagoga i lekarki, po wielu latach stało się najlepszym szyldem reklamowym. Maria Montessori opracował autorski system nauczania, który dziś robi zawrotną karierę na całym świecie. Rodzice widząc, że dane przedszkole czy szkoła chwali się programem zgodnym z pedagogiką Montessori, wręcz walczą o miejsce dla swojej pociechy. Dlaczego? Na czym polega ta metoda?

Główne założenia pedagogiki Montessori

„Skupienie na uczniu, a nie na nauczycielu” - to najważniejszy slogan związany z pedagogiką Montessori. Chodzi w nim o to, aby nauczyciel nie przekazywał uczniom wiedzy w sposób autorytarny i niepodważalny. Zamiast podawać im regułki, pedagog powinien zachęcać podopiecznych do tego, by sami dochodzi do pewnych wniosków.

Nauczyciel praktykujący metodę Montessori nie powinien się więc skupiać na „realizacji programu”, ale pozwolić dzieciom rozwijać się w ich indywidualnym tempie, zawsze służąc pomocą w sytuacji, gdy uczeń sobie z czymś nie radzi.

Atmosfera w szkole czy przedszkolu powinna sprzyjać temu, by uczniowie chętnie poznawali różne zagadnienia z wiedzy ogólnej, ale także powoli się w czymś specjalizowali. To uczeń ma podjąć decyzję, co go interesuje, i w których obszarach chce się mocniej rozwijać.

Warto wiedzieć

Maria Montessori opracowała także pomoce dydaktyczne, które powinny być wykorzystywane do nauki języka, matematyki, geografii, biologii, historii i astronomii.

Wbrew obiegowej i krzywdzącej opinii pedagogika Montessori nie jest tożsama z wyśmiewanym „bezstresowym wychowaniem”. Nie chodzi o to, aby dziecko mogło robić wszystko to, co chce. Pewne granice muszą zostać wytyczone. Najważniejsze jest po prostu pobudzanie dziecięcej kreatywności i dawanie uczniom wyboru, za który będą odpowiedzialni.

Ciekawym elementem pedagogiki Montessori jest także to, że dzieci powinny uczęszczać do grup mieszanych wiekowo, dzięki czemu mogą uczyć się od siebie i szybciej rozwijać swoje zdolności społeczne.

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola/szkoły Montessori?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ system Pedagogiki Montessori stał się na tyle popularny, że chwali się nim ogromna liczba placówek. Nie zawsze mając ku temu podstawy. Troskliwi rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, a nazwa „Montessori” działa jak magnes. Wiele szkół i przedszkoli bezwzględnie to wykorzystuje, reklamując swój tryb nauczania jako zgodny z metodą, jednak w praktyce bardzo od niej odległy.

Dlatego wybór szkoły czy przedszkola powinien być bardzo ostrożny i poprzedzony dłuższą analizą konkretnej placówki. Warto porozmawiać z innymi rodzicami, poczytać opinie o szkole/przedszkolu w Internecie, zapisać się na zajęcia pokazowe i samodzielnie ocenić, czy i ile mają one wspólnego z założeniami pedagogiki Montessori.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie