Triada, czyli studiowanie trzech kierunków jednocześnie

Mateusz Nowak
22.05.2017

Choć współcześni młodzi ludzie w większości doskonale wiedzą, czego chcą od życia, to wciąż nie brakuje osób mających duży problem z wyborem dalszej ścieżki edukacji po maturze. Uczelnie państwowe i prywatne oferują ogromną liczbę kierunków, jednak nie zawsze trafiają one idealnie w oczekiwania kandydatów. Dlatego niektóre szkoły wyższe sięgnęły po ciekawe rozwiązanie, jakim jest triada. Na czym to dokładnie polega?

Coś dla niezdecydowanych

Triada, jak łatwo się domyślić, jest potrójnym kierunkiem studiów, stworzonym specjalnie z myślą o maturzystach, którzy nie potrafią podjąć decyzji o wyborze jednej specjalizacji. Uczelnie tworząc triady dobierają oczywiście pokrewne dziedziny. I tak można się spotkać z triadami:

  • Filologia polska, filologia klasyczna, wiedza o kulturze
  • Pedagogika, socjologia, filozofia
  • Nauczanie języka angielskiego, nauczanie języka francuskiego, nauczanie języka niemieckiego
  • Filologia polska, slawistyka, bałtystyka

Jak widać triady tworzą kierunki typowo humanistyczne – póki co nie oferują ich uczelnie techniczne, ponieważ jednoczesne studiowanie wymagających kierunków ścisłych byłoby zbyt obciążające dla studentów. Poza tym w przypadku kierunków technicznych liczy się jak najszybsze specjalizowanie się w konkretnej dziedzinie.

Rok na podjęcie decyzji

Warto wiedzieć, że studiowanie w systemie triady nie trwa przez cały okres studiów. Zwykle uczelnie dają żakom rok na podjęcie ostatecznej decyzji. W tym czasie studenci poznają zakres programowy trzech kierunków i mają dzięki temu okazję, aby się przekonać, który z nich najbardziej im odpowiada. Po dokonaniu wyboru student kontynuuje naukę na danym kierunku.

Czy to dobre rozwiązanie?

Istnienie triad na pewno może budzić kontrowersje. W naszej kulturze od dorosłego (przynajmniej formalnie) człowieka oczekujemy jednak pewnego życiowego zdecydowania, dlatego maturzysta, który nie wie, co w końcu chce studiować, może być traktowany jako niedojrzały.

Z drugiej jednak strony młodym ludziom coraz trudniej jest pogodzić swoje zainteresowania z oczekiwaniami rynku pracy. Dzięki triadom maturzyści mogą więc przekonać się, czy obrana przez nich ścieżka edukacji jest prawidłowa, czy może lepiej zawczasu się z niej wycofać.

Triady to także korzystne rozwiązanie dla uczelni, które mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych do studiowania kierunków humanistycznych. Łącząc pokrewne dziedziny można utrzymać mało popularne kierunki i tym samym zapewnić wykładowcom pracę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie