Dyrektywa COM(2000) 468 final - zał. od 4

Piotr Kowalczyk
01.06.2015

ZAŁĄCZNIK IV
MINIMALNE WYMAGANIA WOBEC MAP HAŁASU

Mapa hałasu stanowi prezentację danych ze względu na jeden z następujących aspektów:

obecną, poprzednią lub prognozowaną sytuację w zakresie hałasu, wyrażoną za pomocą wskaźnika poziomu hałasu;

przekroczenie wartości dopuszczalnej ("mapa konfliktu");

liczbę budynków mieszkalnych na danym obszarze, narażonych na działanie hałasu o konkretnej wartości wskaźnika hałasu;

itp. (będzie uzupełnione)

Mapy hałasu można przedstawiać w postaci:

ˇ wykresów graficznych;

ˇ danych numerycznych w tabelach;

ˇ danych numerycznych w formie elektronicznej.



Mapy hałasu służą do następujących celów:

ˇ stworzenia podstaw dla przesyłania danych do Komisji, zgodnie z artykułem 10 ustęp 2 i załącznikiem VI do niniejszej Dyrektywy;

ˇ stworzenia źródła informacji dla społeczeństwa, zgodnie z artykułem 9 niniejszej Dyrektywy;

ˇ stworzenia podstaw dla planów działań, zgodnie z artykułem 8 niniejszej Dyrektywy.



Każdy z tych celów wymaga odmiennego rodzaju map hałasu.

W przypadku danych, które mają być przesłane do Komisji, minimalne wymagania wobec map hałasu podano w punktach: 1.5, 1.6, 1.7, 2.5, 2.6 i 2.7 załącznika VI do niniejszej Dyrektywy.

W przypadku informacji dla społeczeństwa, zgodnie z artykułem 9 niniejszej Dyrektywy, i dla potrzeb opracowania planów działań, zgodnie z artykułem 8 niniejszej Dyrektywy, niezbędne są dodatkowe i bardziej szczegółowe informacje.

Państwa członkowskie mogą określać zasady w zakresie rodzaju i formy takich map hałasu.

Przy opracowywaniu strategicznych map hałasu do celów lokalnych lub krajowych stosuje się wysokość oceny 4 m i 5-dB zakresy LDWN i LNOC, zgodnie z załącznikiem VI do niniejszej Dyrektywy.

W przypadku aglomeracji opracowuje się strategiczne mapy hałasu osobno dla hałasu drogowego, kolejowego, lotniczego i przemysłowego. Dodatkowo można opracować mapy dla innych źródeł.

Komisja może opracować wytyczne, w których poda inne wskazówki dotyczące map hałasu i ich opracowywania.ZAŁĄCZNIK V
MINIMALNE WYMAGANIA WOBEC PLANÓW DZIAŁAŃ

 

ZAŁĄCZNIK VI
DANE KTÓRE NALEŻY PRZESYŁAĆ DO KOMISJI

 Do Komisji należy przesyłać następujące dane:

 W ODNIESIENIU DO AGLOMERACJI

 Zwięzły opis aglomeracji: położenie, wielkość i liczba mieszkańców.

 Właściwy organ.

 Wykonane w przeszłości programy ograniczania hałasu i istniejące środki ograniczania hałasu.

 Zastosowane metody obliczeń lub pomiarów.

 W razie stosowania tymczasowych metod obliczeniowych, zgodnie z załącznikiem II: całkowita liczba osób mieszkających w budynkach mieszkalnych narażonych na działanie poziomu hałasu mieszczącego się w każdym z następujących zakresów wartości LDWN, w dB, na wysokości 4 m przy elewacji najbardziej narażonej na działanie hałasu: <55, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, >79, osobno dla hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego oraz ze źródeł przemysłowych. Liczbę tę należy zaokrąglić do najbliższej liczby setek (np. 5200 = między 5150 a 5249; 100 = między 50 a 149; 0 = poniżej 50).

 Dodatkowo, należy podać, ile osób odpowiadających powyższym kategoriom mieszka w budynkach mieszkalnych posiadających:

 specjalną izolację chroniącą przed danym rodzajem hałasu;9

 względnie cichą elewację.10

 Należy również wskazać udział głównych dróg, głównych linii kolejowych i głównych portów lotniczych, o których mowa w artykule 3 niniejszej Dyrektywy, w wytwarzaniu takich poziomów hałasu.

 (Fragmenty zmieniane, nie tłumaczone jeszcze)

 W przypadku stosowania tymczasowych metod, zgodnie z załącznikiem II: całkowitą liczbę osób (w setkach) mieszkających w budynkach mieszkalnych narażonych na działanie poziomu hałasu mieszczącego się w każdym z następujących zakresów wartości LNOC, w dB, na wysokości 4 m przy elewacji najbardziej narażonej na działanie hałasu: <45, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, >74, osobno dla hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego oraz ze źródeł przemysłowych.

 Dodatkowo, należy podać, ile osób odpowiadających powyższym kategoriom mieszka w budynkach mieszkalnych posiadających:

 specjalną izolację chroniącą przed danym rodzajem hałasu;

 względnie cichą elewację.

 Powierzchnia (w km2) i względna wielkość (jako % całkowitej powierzchni aglomeracji) parków publicznych i innych publicznych terenów wypoczynkowych, charakteryzujących się wartościami LDWN poniżej 55 dB, powodowanymi przez dowolne źródło hałasu.

 Streszczenie planu działania, obejmujące istotne aspekty, o których mowa w załączniku V, o długości nie przekraczającej 10 stron.

 W ODNIESIENIU DO GŁÓWNYCH DRÓG, GŁÓWNYCH LINII KOLEJOWYCH I GŁÓWNYCH PORTÓW LOTNICZYCH

 Ogólny opis drogi, linii kolejowej lub portu lotniczego: położenie, wielkość, dane o ruchu.

 Charakterystyka otoczenia: aglomeracje, wioski, tereny wiejskie lub inne, informacja o sposobie użytkowania ziemi, rodzaj budynków i ich przeznaczenie, inne źródła hałasu.

 Wykonane w przeszłości programy ograniczania hałasu i istniejące środki ograniczania hałasu.

 Zastosowana metoda obliczeń lub pomiarów.

 W razie stosowania tymczasowych metod, zgodnie z załącznikiem II: całkowita liczba osób (w setkach) mieszkających poza aglomeracjami, w budynkach mieszkalnych narażonych na działanie poziomu hałasu mieszczącego się w każdym z następujących zakresów wartości LDWN, w dB, na wysokości 4 nad poziomem gruntu i w odległości 2,0+/-0,2m od elewacji najbardziej narażonej na działanie hałasu: 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, >79.

 Dodatkowo, należy podać, ile osób odpowiadających powyższym kategoriom mieszka w budynkach mieszkalnych posiadających:

 specjalną izolację chroniącą przed danym rodzajem hałasu;

 względnie cichą elewację.


 Dodatkowo, można podać, ile szkół i szpitali jest narażonych na działanie poziomu hałasu mieszczącego się w każdym z podanych powyżej zakresów wartości LDWN oraz ilu uczniów i pacjentów odpowiada podanym liczbom.

 W przypadku stosowania wspólnych metod, zgodnie z artykułem 6 ustęp 2 i załącznikiem II, podany powyżej zakres rozszerza się o przedział 50-54 dB.

 W przypadku stosowania tymczasowych metod, zgodnie z załącznikiem II: całkowita liczba osób (w setkach) mieszkających poza aglomeracjami, w budynkach mieszkalnych narażonych na działanie poziomu hałasu mieszczącego się w każdym z następujących zakresów wartości LNOC, w dB, przy elewacji najbardziej narażonej na działanie hałasu: 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, >74.

 W przypadku stosowania wspólnych metod, zgodnie z artykułem 6 ustęp 2 i załącznikiem II, podany powyżej zakres rozszerza się o 40-44 dB.

 Całkowity obszar (w km2) narażony na działanie poziomów hałasu o wartości LDWN odpowiednio powyżej 55, 65 i 75 dB. Dodatkowo, należy podać: całkowitą liczbę budynków mieszkalnych (w setkach) i całkowitą liczbę osób (w setkach) mieszkających na każdym z tych obszarów. Liczby te obejmują aglomeracje.

 Poziomice 55 i 65 dB należy również przedstawić na co najmniej jednej mapie, zawierającej informacje o położeniu wiosek, miast i aglomeracji leżących w obrębie poziomic.

 Streszczenie planu działania, obejmujące istotne aspekty, o których mowa w załączniku V, o długości nie przekraczającej 10 stron.

ZALECENIA

Komisja opracuje wytyczne, zawierające dalsze zalecenia dotyczące dostarczania powyższych danych.

PRZYPISY

 [1] COM(96) 540 wersja ostateczna, 04.11.1996

 [2] OJL 137 24.05.1986, str. 28, OJL 001 03.01.1994, str. 484

 [3] OJL 040 11.02.1989, str. 12.

 [4] OJL 184, 17.07.1999, str. 23

 [5] Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

 [6] "Wytyczne dotyczące hałasu w społeczności", WHO, 2000, www.who.int/peh/; w postaci drukowanej będą dostępne pod koniec 2000 r.

 [7] Międzynarodową normę dla takich ankietowych badań terenowych opracowuje obecnie ISO/TC43/SC1/WG49; można oczekiwać, że Komitet opracuje projekt normy w 2000 r.

 [8] Projekt oczekiwany w czerwcu lub lipcu 2000 r.

 [9] "Specjalna izolacja chroniąca przed hałasem" oznacza specjalną izolację budynku chroniącą przed co najmniej jednym rodzajem hałasu w środowisku, łącznie z takimi instalacjami wentylacyjnymi lub klimatyzacyjnymi, iż można utrzymać wysoki poziom izolacji chroniącej przed hałasem w środowisku.

 [10] "Względnie cicha elewacja" oznacza elewację budynku mieszkalnego, przy której wartość LDWN (4 m nad poziomem gruntu i 2 m od elewacji) w przypadku hałasu pochodzącego od konkretnego źródła jest niższa o ponad 20 dB niż wartość przy elewacji charakteryzującej się najwyższą wartością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie