Hałas domowy

Piotr Kowalczyk
02.06.2015

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój zmysł słuchu pozostanie nienaruszony wyłącz wszystkie niepotrzebne źródła hałasu ograniczając w ten sposób napięcie uszu.

Przez całe życie jesteśmy wystawieni na działanie hałasu. Nie możemy kontrolować wszystkiego, ale przynajmniej zamknijmy główne drzwi wchodząc do domu.
Tylko co robimy potem?
Włączamy radio, telewizor, odkurzacz, piekarnik, okap kuchenny, zmywarkę, suszarkę, pralkę, komputer, elektroniczne zabawki (gry video i komputerowe) – nie myślimy, jaki poziom hałasu wytwarzają wszystkie te urządzenia. Następnie idziemy do ogrodu i strzyżemy trawnik kosiarką, ścinamy żywopłot nożycami ogrodowymi i włączamy dmuchawę do liści. Ogród wygląda pięknie, ale uszy bolą.

Normalny poziom dźwięku wynosi około 85dB, podczas gdy muzyczne zabawki, grzechotki i piskliwe zabawki dla niemowląt potrafią osiągnąć 140dB i więcej.

Sprzęt stereo ze słuchawkami może osiągnąć poziom 112dB. Bez wątpienia każdy, starszy czy młodszy, kto decyduje się słuchać przez dłuższy czas tak głośnej muzyki uszkadza swój zmysł słuchu.
Elektryczne narzędzia ogrodowe osiągają poziom dźwięku równy 130dB. Nie dość, że uszkadzają zmysł słuchu, przeszkadzają także innym.

Urządzenia domowego użytku wytwarzają ogólny hałas rzędu 90dB. Po kilku latach stają się powodem słabego słyszenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój zmysł słuchu pozostanie nienaruszony wyłącz wszystkie niepotrzebne źródła hałasu i ogranicz w ten sposób napięcie uszu. Możesz także nosić zatyczki do uszu, na przykład podczas pracy w ogrodzie.

Duże urządzenia domowe mogą zostać przestrzennie dopasowane za pomocą tłumików wibracji (wyciszaczy), a małe mogą być umieszczone na warstwie gąbki.

Zasłony pochłaniają dźwięk, tak samo jak dywany, płytki winylowe i linoleum.

Dziury i szczeliny w drzwiach i oknach można uszczelnić gąbką. Ograniczy to hałas i pozwoli przedłużyć życie naszym uszom.


źródło: http://www.slyszymy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie