Ochronniki

Marek Szydełko
02.06.2015

Zwykle dokonuje się wyboru ochronników słuchu jedynie na podstawie parametrów tłumienia zamieszczanych na opakowaniu. Tymczasem tylko odpowiednie dopasowanie indywidualnego ochronnika słuchu zapewni wysoką skuteczność ochrony.

Ochronnik musi szczelnie przylegać do kanału wewnątrzusznego. Dlatego kształt ochronników  jest dopasowywany do kształtu ucha i wykonywany na podstawie wycisku z ucha. Dzięki temu ochronniki  skutecznie tłumią hałas, są wygodne w noszeniu i nie uciskają.

Unikalna, dwukanałowa budowa  pozwala szybko i precyzyjnie ustawić parametry tłumienia tak, aby hałas został zredukowany do poziomu zapewniającego komfort pracy. Całkowite wyciszenie lub niedostateczne wyciszenie hałasu powoduje złe samopoczucie użytkownika. Co więcej, ochronniki  posiadają regulator tłumienia. Gdy warunki pracy się zmieniają, można łatwo dopasować tłumienie do nowego poziomu hałasu.

Ochronniki  nie wyciszają mowy, dzięki czemu użytkownik może komunikować się w hałasie. Jest to zasługą precyzji dopasowania tłumienia z dokładnością do1 dB.

Budowa ochronnika zapewnia wentylację ucha, która jest niezbędna przy jego długotrwałym użytkowaniu.
Kolejność działań

Protetyk słuchu odwiedza przyszłego użytkownika w miejscu pracy. Po sprawdzeniu stanu ucha wykonuje wycisk, który wysyłany jest do laboratorium w celu wykonania indywidualnego ochronnika słuchu.

Podczas drugiej wizyty sprawdzana jest szczelność ochronnika. Następnie protetyk ustawia tłumienia zależnie od poziomu hałasu na stanowisku pracy. Ta czynność trwa jedynie kilka minut.

Do ucha klienta wkładany jest ochronnik. Poprzez kanał testowy podłączany jest miernik.

Miernik wytwarza podciśnienie 12 milibarów w komorze między ochronnikiem a błoną bębenkową. Jeśli ochronnik jest nieszczelny to powietrze ucieka i ciśnienie spada, jeśli ochronnik jest szczelny to miernik daje wynik szczelności 100%

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie