Wełna mineralna - Jak wyciszać?

Mariusz Siwko
02.06.2015

Na jakość akustyczną obiektu wpływ mają dźwięki docierające do pomieszczenia poprzez przegrody. Jedną z nich jest strop. Tę przegrodę charakteryzują dwa parametry: izolacyjność od dźwięków uderzeniowych oraz powietrznych. Mają one ograniczyć odgłosy kroków, stuków, toczenia, pochodzące z radia, rozmów.

O jakości akustycznej budynku należy myśleć na etapie projektu. Co zrobić w budynkach już istniejących, w których wysoki poziom hałasu staje się uciążliwy? Należy dokonać pomiarów izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w celu określenia poziomu i rodzaju hałasu. Gdy sytuacja zostanie zdiagnozowana, zastanowić się nad wyborem skutecznego systemu.

Podwieszony sufit
Zwiększenie izolacyjności stropów, eliminację szumu przewodów wentylacyjnych, wytłumianie wnętrz możemy uzyskać stosując sufity podwieszone. Właściwości dźwiękochłonne sufitu zależą od rodzaju zastosowanej płyty, jej grubości oraz od głębokości, tj. odległości od powierzchni stropu.

W zależności od funkcji, jaką sufit ma spełniać, może on być wykonany z jednej lub dwóch warstw płyt, np. z wełny mineralnej i dodatkowej warstwy izolacyjnej, np. z płyty gipsowej, panela aluminiowego, płyty drewnianej, polistyrenowej, napinanej folii.

Podłoga podniesiona
Kolejnym rozwiązaniem eliminacji hałasu może być podłoga podniesiona. Składają się na nią: konstrukcja wsporcza (wykonana ze słupków, mocowana do stropu kołkami rozporowymi lub przyklejana), profile usztywniające oraz płyty podłogowe. Mają one najczęściej rozmiary 600 x 600 mm, wykonane z materiałów drewnopochodnych, mineralnych (płyty gipsowo-kartnonowe o wysokich parametrach wytrzymałościowych).

Innym rozwiązaniem jest suchy jastrych w postaci sklejonych dwóch na siebie nałożonych płyt gipsowo-kartonowych. Wraz z wełną mineralną czy też innymi płytami tłumiącymi, mogą one skutecznie polepszyć izolacyjność akustyczną.

Rozwiązania te można stosować jedynie w dość wysokich pomieszczeniach. I co ważne: o ich skuteczności w dużej mierze decyduje staranność wykonania.

Podłoga pływająca
Z uwagi na cenę, warto polecić, tzw. podłogę pływającą, która jeśli dobrze zaprojektowana i wykonana z odpowiednich materiałów, stanowi najlepszą izolację akustyczną, zarówno od dźwięków uderzeniowych, jak również od dźwięków powietrznych. Podłoga pływająca zbudowana jest z czterech warstw ułożonych na stropie:
- wełny mineralnej (płyty),
- izolalacji przeciwwilgociowej, wykonanej z folii budowlanej
- podkładu podposadzkowego,
- podłogi lub wykładziny PCV, która najlepiej wycisza dźwięki uderzeniowe.

Z podkładów podposadzkowych, szczególnie w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych, zalecane są jastrychy anhydrytowe. Z uwagi na dobrą izolacyjność akustyczną gipsów, wytrzymałość na ściskanie, możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego, uzyskanie gładkiej powierzchni pod każdy rodzaj podłogi.

źródło za zgodą: http://www.miwo.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie