Entomologia sądowa - część 1

Jerzy Biernacki
12.05.2015

Historia

Pierwsza wzmianka o tym, jak to nasi racia najmniejsi przyczynili się do określenia czasu zgonu pojawiła się w Chinach w XIII wieku ! Jednak w pełni doceniono zalety entomologii dopiero na przełomie XVIII i XIX w. W roku 1767 Linneusz umocnił pozycję nowej dziedziny, a w 1855 roku pojawił się pierwszy raport dotyczący ustalenia czasu śmierci na podstawie obecności owadów. Pierwsze dzieło stworzył Jean-Pierre Mengin, a nosiło ono tytuł "La faune de cadavres" czyli tłumacząc na nasze "Fauna zwłok".

Martwe ciało, niezależnie czy ludzkie, czy zwierzęce staje się miejscem zamieszkania, wylęgu i żerowania wielu gatunków zwierząt, a szczególnie stawonogów. Jeśli niemożliwe jest ustalenie czasu śmierci tylko na podstawie znamion śmierci, należy wykorzystać fakt, że istnieje mnóstwo owadów zainteresowanych zwłokami, których poszczególne stadia rozwoju ułatwiają określenie kiedy nastąpił zgon. Zwierzątka takie nazywamy nekrofagami.

Entomologia sądowa to nauka, która opierając się na wiedzy z zakresu biologii gatunków nekrofagicznych określa czas śmierci.

Badania na miejscu znalezienia zwłok:
- opis zwłok i występujących na nim owadów łącznie z dokumentacją fotograficzną bądź filmową. Opis uwzględnia grupy stawonogów, ich liczbę, rozmieszczenie, występowanie innych stadiów niż imaginalne, opis położenia ciała i jego uszkodzeń
- zebranie przedstawicieli okolicznych stawonogów porównanie ich z okazami znajdującymi się na zwłokach
- sprawdzenie sytuacji meteorologicznej temperatura powietrza, przy gruncie, zwłok, wytworzona przez larwy, powierzchni, przestrzeni między ciałem a podłożem, operowanie światła, wilgotność
- zebranie larw, jaj, poczwarek i owadów w stadium imago ze zwłok i spod zwłok w próbkach gleby natrafić można na larwy migrujące ze zwłok, by się przepoczwarzyć
- ocena ekologicznej charakterystyki siedliska ocena ogólna, typu roślinności i podłoża

Zbieranie materiału podczas autopsji należy rozpocząć już w momencie wyjmowania zwłok z worka, gdyż larwy opuszczają ciało, należy też dokładnie zbadać ubranie, a szczególnie zagięcia materiału, kieszenie etc. oraz naturalne i nienaturalne otwory w ciele.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Claude'a Wyss'a, eksperta w zakresie entomologii sądowej w l'Institut universitaire de médecine légale w Lozannie:

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie