Rany - część 2

Krzysztof Jagielski
12.05.2015

Rany kłute

rany kłute

Wyróżnia się
- otwór wkłucia
- kanał wkłucia
- otwór wykłucia

Są efektem działania narzędzi kończystych. Brzegi rany są zazwyczaj gładkie, bez sińców i otarć.
Ponieważ skóra jest wciągana przez wierzchołek narzędzia do kanału, to długość rany może być większa od szerokości ostrza. Głębokość rany w porównaniu z długością narzędzia może być:
mniejsza - jeśli nie zostało zagłębione w całości,
równa - jeśli weszło w całości
większa - gdy użyto dużej siły, zwłaszcza w przypadku brzucha, klatki piersiowej itp.
Wielkość i kształt rany kłutej zależy od rodzaju ostrza, kierunku pchnięcia, biegu ostrza w ranie, ruchów ofiary, właściwości skóry.Na podstawie kształtu rany można określić jedynie maksymalną szerokość i długość ostrza.
W przypadku ran zadanych innymi narzędziami niż nóż, będziemy mieć do czynienia z różnymi kształtami ran - widelec zostawi cztery otwory, śrubokręt krzyżakowy cztery równe nacięcia, rozbita butelka szereg ran różniej wielkości ułożonych w okrąg.
Rany kłute zlokalizowane są najczęściej po lewej stronie ciała ofiary, co jest związane z powszechną praworęcznością, oprócz tego celem bardzo często jest serce. Bardzo rzadko spotyka się rany kłute głowy i szyi. Rany kłute kończyn, to w przeważającej wiekszości rany defensywne.

Rany kłuto-cięte

Jak sama nazwa wskazuje, łączą cechy rany kłutej i ciętej. Ostrze wchodzi w ciało, jak przy ranie kłutej, ale nie zostaje wyciągnięte pod tym samym kątem, lecz pociągnięte powodując rozcięcie tkanki. Rana taka jest dłuższa niż głębsza.Z ran kłutych lub ciętych zadanych po śmierci wypływa niewiele krwi, chyba że uszkodzone zostało duże naczynie bądź naczynie w obszarze spływu krwi. Tak samo będzie w przypadku licznych ran z silnym krwiawieniem - ostatnia z nich moze wykazywać cechy zadanej po śmierci, gdyż nie wykazuje podbiegnięcia krwawego. Przemieszczanie zwłok zmienia ilość, kształt i sposób rozmieszczenia plam krwawych na odzieży.

Rany cięte

rany ciete

Pochodzą od narzędzi ostrych, tnących lub ostrokrawędziastych. Długość takiej rany jest większa niż jej głębokość, ponieważ ostrze jest dociskane i przesuwane stycznie do powierzchni skóry. Brzegi są gładkie, proste, bez otarć i podbiegnięć krwawych. W dnie takiej rany nie ma mostków łącznotkankowych. Na podstawie kształtu rany ciętej nie da się określić żadnej cechy narzędzia.Rana cięta zaczyna się i kończy zazwyczaj płytko, a w jej środkowej części głębokość jest większa. Jedno cięcie może spowodować kilka ran w miejscach, gdzie skóra jest nierówna - tzw. rany pofałdowane.

Brzegi rany ciętej rozchodzą się tworząc szczelinę. Jej wielkość i kształt zależą od tego, w jaki sposób ostrze przecina włókna elastyczne w skórze.

Rany cięte są dość często spotykane w przypadku czynów samobójczych. Oprócz ran głębszych mamy wtedy do czynienia z powierzchownymi nacięciami próbnymi. Ten rodzaj urazów jest też powszechny jako rany defensywne, które występują na wewnętrznej stronie dłoni, tylnej powierzchni przedramion i ramion, a czasami pojawiają się na nogach i stopach. 

Rany rąbane

Zadawane są ciężkimi narzędziami z ostrą krawędzią. Wyglądają niemal jak cięte, ale towarzyszy im rozkawałkowanie albo żłobienie kości, a także mieżdżenie tkanek. Na kościach mogą powstać odwzorowania narzędzia.

Tasaki pozostawiają wąskie rany o równych brzegach i nie powodują złamań po stronie uderzanej. Obecne są cienkie nacięcia na kości.

Maczeta tworzy ranę szerszą, o nierównych brzegach, ze złamaniami pozostawiającymi w dnie rany małe odłamki kostne. Na kości widać wyraźne, grube nacięcia.

Siekiera powoduje rany miażdżone wraz ze złamaniami i fragmentacją kości, na których brak nacięć.

Rany szarpane

rany szarpane

Mają nierówne, postrzępione
brzegi, często wielopłatowe, niekiedy towarzyszą im uszkodzenia kości.
Powstają np. w wyniku wybuchów.

Rany płatowe

rany płatowe

Powstają gdy cięcie przebiega niemal równolegle do powierzchni ciała.
Przyczyny śmierci w następstwie ran ciętych
- uszkodzenie naczyń krwionośnych
- zator powietrzny lub uduszenie
Podobnie, jak w przypadku postrzału, narzędzie pozostawia kanał, uszkadza kości i umożliwia rekonstrukcję zdarzenia (ułożenie narzędzia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie