10 objawów choroby Parkinsona – nie lekceważ ich!

Piotr Kowalczyk
23.03.2017

Choroba Parkinsona powszechnie jest kojarzona z niemożliwym do opanowania drżeniem rąk i zaburzeniami mowy. Są to jednak dopiero końcowe objawy schorzenia.

Tak naprawdę choroba Parkinsona daje o sobie znać znacznie wcześniej, choć nie zawsze potrafimy prawidłowo rozpoznać jej symptomy. Lekarze wyróżnili 10 podstawowych objawów choroby Parkinsona, które powinny nas zaniepokoić.

  1. Ograniczona sprawność jednej strony ciała – pojawia się niezdarność, regularne upuszczanie przedmiotów, ruchy znacznie zwalniają, może występować uczucie sztywności. Z czasem chory zaczyna mieć trudności z pisaniem czy zapinaniem guzików, a w końcu także z chodzeniem.
  2. Spowolnienie – dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale także umysłowej. Chory zaczyna wolniej myśleć, pojawiają się trudności z płynnym mówieniem, a ruchy mimiczne są bardzo ograniczone. Twarz nie zdradza żadnych uczuć.
  3. Drżenie ciała – nie jest to objaw konieczny, ponieważ występuje tylko u około 30% pacjentów. Drżenie pojawia się w stanie spoczynku, a przybiera na sile podczas wykonywania ruchów.
  4. Przygarbienie – jest spowodowane napięciem mięśniowym, które uniemożliwia całkowite wyprostowanie sylwetki. W efekcie pojawiają się bóle kręgosłupa i stany zwyrodnieniowe.
  5. Bełkotanie – zaburzenia mowy to jeden z ostatnich etapów rozwoju choroby i świadczą o tym, że Parkinson jest dość zaawansowany. Wcześniej chory może wyraźnie ściszać głos, mówić monotonnie i niezrozumiale.
  6. Blokada ruchu – ten objaw można łatwo pomylić z np. rwą kulszową. Podczas przemieszczania się chory nagle zamiera w jednej pozycji i nie może zrobić kolejnego kroku lub upada.
  7. Zaburzenia umysłowe – objawiają się problemami z orientacją, koncentracją, ale także pamięcią. Proces myślenia wyraźnie zwalnia – chory dłużej zastanawia się np. nad prostymi zadaniami matematycznymi, jak 3 razy 3.
  8. Stany depresyjne – jest to efekt tego, że chory zaczyna tracić kontrolę nad ciałem i umysłem, co powoduje uczucie bezsilności i bezsensu. Rozwijająca się depresja może prowadzić do prób samobójczych.
  9. Trudności z przełykaniem – choroba Parkinsona paraliżuje pracę mięśni przełyku, dlatego chory ma wyraźne problemy z połykaniem pokarmów, w efekcie czego może unikać jedzenia i bardzo tracić na wadze.
  10. Zaburzenia równowagi – osoba chora może przypadkowo się przewracać, potykać o własne nogi, mieć problem ze staniem w jednym miejscu bez podpierania się o ścianę czy stół.

Warto wiedzieć, że choroba Parkinsona wcale nie dotyka tylko ludzi w podeszłym wieku. Jej rozwój może rozpocząć się już u dwudziestolatka. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wymienione objawy.

Artykuł powstał przy współpracy z teleopieka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie