7 sposobów na przetrwanie długiego lotu

Marek Szydełko
04.07.2016

Wielogodzinna podróż samolotem nie należy do łatwych i przyjemnych. Zmiany ciśnienia, suche powietrze i ograniczona przestrzeń sprawiają, że czujemy się mało komfortowo. Niedogodności bardzo długiego lotu można jednak zmmniejszyć - wystarczy zastosować tych 7 prostych sposobów:

  1. Załóż wygodne ubranie – najlepiej na cebulkę. Doskonale sprawdzą się wygodne legginsy albo dresy, koszulka z krótkim rękawkiem i bluza zapinana na zamek. Do tego obowiązkowo chustka na szyję i ciepłe skarpetki, ponieważ w samolocie bywa chłodno. Podczas długiego lotu zdejmij lub poluźnij buty, bo stopy będą puchły. Ważne jest, żeby ubrania były wygodne, luźne i nie krępowały ruchów.
  2. Zabierz potrzebne rzeczy – na pokład samolotu warto zabrać wygodną poduszkę. Co prawda na długich trasach linie lotnicze dają je każdemu pasażerowi, ale własny zagłówek (np. dmuchany, by w bagażu zajmował mniej miejsca) może być wygodniejszy. Do bagażu podręcznego zabierz też leki, jeśli przyjmujesz je na stałe. Przyda się też aspiryna czy tabletki przeciwbólowe. Zabierz ze sobą również książkę, czasopismo, smartfona itp., bo system rozrywki pokładowej nie zawsze działa.
  3. Pamiętaj o kosmetykach – powietrze w samolocie jest bardzo suche, dlatego koniecznie trzeba nawilżać organizm. W bagażu podręcznym powinien znaleźć się więc jakiś krem, chusteczki nawilżające i pomadka ochronna, bo w czasie lotu bardzo wysychają usta. Przyda się też mała pasta do zębów i szczoteczka, by móc odświeżyć oddech. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to zabierz płyn i pudełko, bo prawdopoodbnie w czasie lotu będziesz musiała je zdjąć. Od suchego powietrza szczypią oczy, więc warto też mieć krople nawilżające.
  4. Nawadniaj organizm – podczas długiego lotu koniecznie trzeba dużo pić, bo to zapobiega zakrzepicy a także odwodnieniu organizmu. Najlepiej pić wodę niegazowaną lub soki a unikać kawy, herbaty i alkoholu, które wypłukują cenne składniki mineralne. Oczywiście lampka wina do posiłku nikomu nie zaszkodzi, ale z mocniejszych trunków lepiej już zrezygnować.
  5. Jedz posiłki – jedzenie podczas wielogodzinnego lotu jest równie ważne, jak picie. Na długich dystansach linie lotnicze serwują zazwyczaj 1-2 pełnowartościowe posiłki. Pamiętaj także, by przed samą podróżą zjeść coś lekkostrawnego. Unikaj ciężkich, smażonych potraw, które mogą powodować nadmiar gazów i ból brzucha. Na pokładzie samolotu także nie objadaj się, by nie mieć kłopoów żołądkowych.
  6. Ruszaj się – podczas długiego lotu bardzo ważne jest, by zapewniać organizmowi odpowiednie krążenie. Niestety siedzenie w jednym miejscu, w tej samej pozycji może powodować bardzo groźne dla zdrowia zakrzepy, dlatego koniecznie trzeba się ruszać. Co godzinę – dwie wstań, przeciągnij się i pochodż po pokładzie. Możesz też wykonać kilka ćwiczeń siedząc – np. pokręć kostkami, napinaj i rozluźniaj mięśnie nóg.
  7. Relaksuj się – dla niektórych osób lot samolotem jest bardzo stresującym wydarzeniem, dlatego tym bardziej jeszcze przed wylotem trzeba spróbować się wyciszyć – posłuchać ulubionej muzyki, zastosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, np.  spokojne i miarowe wdechy i wydechy.

Przed długą podróżą samolotem poproś też lekarza o przepisanie łagodnych środków uspokajających albo nasennych, jednak zażyj je dopiero w ostateczności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie