Alkomat prawdę Ci powie, ale tylko pod jednym warunkiem

Jerzy Biernacki
14.12.2016

Cienka granica pomiędzy dobrą zabawą z alkoholem a upiciem się bywa niezauważalna. W jednej chwili myślisz, że dzisiaj dopisuje Ci mocna głowa i kolejne piwo nie zrobi na Tobie wrażenia – poza jego doskonałym smakiem i aromatem – ale mija kilkanaście minut, a Ty czujesz się, jakby Twoja świadomość próbowała gdzieś podryfować.

Jeśli kurczowo się jej trzymasz i nie chcesz, żeby od Ciebie odeszła, odstawiasz kufel albo odsuwasz ręką kolejny kieliszek, żeby nie odpłynąć z imprezy za wcześnie. Bardzo powoli trzeźwiejesz, nawet odważnie sięgasz po przekąskę, nie bojąc się sensacji żołądkowych, aż w końcu myślisz sobie, że jednak nie zostawisz samochodu pod domem kolegi, tylko wrócisz nim do domu.

Dziwne, że zapominasz o ostatniej kraksie, o której rozpisywały się gazety; kampanii w stylu Jadę – nie piję; tragicznych zdjęciach z miejsca wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę... Skąd wiesz, że jesteś już trzeźwy, jeżeli nie masz alkomatu, który by to potwierdził?

Warto wiedzieć, że alkomat może jednak kłamać. Tak jak my potrzebujemy powietrza, alkomat potrzebuje... kalibracji, żeby prawidłowo wskazać Ci wynik badania. W innym wypadku – mimo wyniku 0,00‰ - możesz być w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości, a jeśli zamierzasz wracać do domu samochodem, nie możesz prowadzić auta, kiedy zaczynasz widzieć podwójnie.

Kalibracja alkomatów jest niezbędnym procesem, który należy zlecać serwisowi co pewien okres czasu w celu zachowania prawidłowości pomiarów alkomatu. Zapewnia bezpieczeństwo, spokój ducha właściciela urządzenia, że nie zostanie wprowadzony w błąd w najmniej odpowiednim momencie.

Plusy kalibracji alkomatu

Utrzymanie prawidłowego działania urządzenia pomiarowego. W wyniku długotrwałej eksploatacji i upływu czasu od ostatniej kalibracji dokładność wyników badań zmniejsza się.

Gwarancja prawidłowych wskazań pomiarowych potwierdzona certyfikatem kalibracji. Certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość wykonanej usługi przyznają renomowane serwisy i stacje techniczne zajmujące się profesjonalną kalibracją.

W przypadku wyniku stwierdzającego zawartość alkoholu we krwi świadomość swojej nietrzeźwości jest niezwykle cenną informacją. Wiedza o nietrzeźwości pozwala na dokonanie odpowiedzialnego i rozsądnego wyboru. Skalibrowany alkomat pozwala zawsze trzymać rękę na pulsie. Dzięki niemu dowiemy się, czy prowadzenie samochodu jest już możliwe. Narażanie na śmierć i utratę zdrowia nas samych, najbliższych i otoczenia, które wynika z niewiedzy, jest niewyobrażalnie nieodpowiedzialne. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie pomiarowe zagwarantuje nam wspomnianą wiedzę, dzięki czemu unikniemy tragicznych konsekwencji.

Uniknięcie kary za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Należy wspomnieć, że kary finansowe oraz innego typu sankcje rosną w Polsce z roku na rok. Prowadzenie auta w stanie po użyciu alkoholu grozi pozbawieniem wolności do 30 dni lub grzywną do 5 tysięcy oraz co gorsza zakazem prowadzenia pojazdów na czas do lat 3. Wspomniane wyżej warunki określa art. 7§1 kodeksu wykroczeń.

Stan po użyciu alkoholu jest stwierdzany, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ lub gdy jego obecność w wydychanym powietrzu waha się od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3. Jeśli pojazd był prowadzony w stanie nietrzeźwości, kara grożąca kierowcy to dwa lata pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Jeżeli będziesz prowadzić pojazd mechanicznym po badaniu popsutym alkomatem, rozkalibrowane urządzenie nie będzie żadnym usprawiedliwieniem! Więcej o kalibracji alkomatu przeczytasz na www.kalibracja-alkomatu.info.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie