Bakteria E. Coli – czym grozi zakażenie?

Antoni Kwapisz
31.10.2016

Bakteria E. Coli jest jedną z najbardziej zjadliwych spośród tych występujących w naszym organizmie. Pałeczka okrężnicy (to medyczna nazwa bakterii) bytuje we florze bakteryjnej jelita grubego, gdzie nie stwarza żadnego zagrożenia, a wręcz jest bardzo pomocna. Zdarza się jednak, że bakteria przedostaje się do innych części organizmu, gdzie może spowodować prawdziwe spustoszenie.

Prosta droga do zakażenia

Zakażenie się pałeczką okrężnicy wbrew pozorom nie jest takie trudne. Największe zagrożenie stwarza:

  • Zanieczyszczona, nieprzegotowana woda
  • Poddanie się zabiegowi z użyciem niesterylnych narzędzi (tatuowanie, szczepienie, zabieg operacyjny)
  • Kontakt z odchodami zwierzęcymi lub ludzkimi
  • Skażenie ujęcia wody

Najbardziej podatne na zakażenie bakterią E. Coli są osoby starsze, małe dzieci i ludzie z obniżoną odpornością (np. w trakcie infekcji). Niewielka ilość pałeczek okrężnicy nie jest bardzo groźna, ale jeśli do organizmu dostanie się ich więcej, wówczas istnieje duże ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Skutki zakażenia bakterią E. Coli

U większości osób pałeczka okrężnicy wywołuje silne zatrucie pokarmowe, którego objawami są biegunka i wymioty – mogą się utrzymywać przez kilka dni. Pojawia się odwodnienie, ogólne osłabienie, wstręt do jedzenia. Włączenie antybiotykoterapii pozwala opanować sytuację, jednak zwykle i tak zakażenie kończy się pobytem w szpitalu zakaźnym.

Dużo groźniejsza jest sytuacja, w której bakterie E. Coli dostają się do układu moczowego. Dochodzi wówczas do zakażenia dróg moczowych, zapalenia cewki moczowej, zapalenia pęcherza, a nawet odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Warto wiedzieć

Bakteria E. Coli bardzo często dostaje się do układu moczowego po zabiegu cewnikowania w szpitalu.

W skrajnych przypadkach (najczęściej w wyniku zbyt późnego rozpoczęcia leczenia) pałeczka okrężnicy może wywołać zapalenie opon mózgowych (szczególnie u noworodków), zapalenie otrzewnej, a nawet sepsę, która kończy się śmiercią około połowy pacjentów. Są to rzadkie sytuacje, ponieważ wcześniejsze objawy zakażenia bakterią powinny skłonić chorego do zgłoszenia się do lekarza, który następnie skieruje pacjenta do szpitala zakaźnego.

Zagrożenia ze strony pałeczki okrężnicy nie wolno bagatelizować. Należy dbać o higienę, nie pić wody prosto z kranu (szczególnie z własnego ujęcia) i unikać zabiegów kosmetycznych w niesprawdzonych miejscach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie