Lubisz długo pospać? To może zagrażać Twojemu zdrowiu!

Marek Szydełko
15.09.2017

Sen jest zdrowy – to wie nawet dziecko. Jednak zbyt długie wylegiwanie się w łóżku może mieć zły wpływ na ludzki organizm, co zostało jednoznacznie dowiedzione przez naukowców. Okazuje się, że optymalna długość snu wynosi od 7 do 9 godzin na dobę. Przekroczenie górnej granicy często powoduje wystąpienie niepokojących objawów chorobowych. Nie wierzysz? W takim razie przeczytaj!

Ryzyko otyłości

Naukowcy z Kanady przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że osoby śpiące 9-10 godzin na dobę są o 25% bardziej narażone na przyrost masy ciała, a tym samym nadwagę i otyłość. Co ciekawe nie ma na to wpływu ani styl życia, ani uprawianie sportu, ani stosowanie diety. Dłuższy sen po prostu rozleniwia organizm i metabolizm. Warto również wiedzieć, że podobne efekty obserwuje się u osób, które śpią zbyt krótko.

Depresja

Tym razem amerykańscy naukowcy zbadali wpływ długości snu na ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, w tym depresji. Okazuje się, że osoby śpiące powyżej 9 godzin na dobę, są aż o 49% bardziej narażone na dotknięcie „chorobą duszy”. U osób przeznaczających na sen od 7 do 9 godzin to ryzyko wynosi 27%.

Cukrzyca

Badacze z Quebecu w Kanadzie dowiedli, że u osób przesypiających powyżej 8 godzin na dobę, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest aż dwukrotnie wyższe! U śpiochów obserwuje się bowiem zwiększone upośledzenie tolerancji glukozy. Znacznie lepsze wyniki odnotowano u osób, które spały 7-8 godzin na dobę. Jak widać nawet godzina różnicy ma duże znaczenie.

Pogorszenie zdolności intelektualnych

W Bostonie zostały przeprowadzone badania na grupie kobiet w starszym wieku, z których część spała powyżej 9 godzin na dobę, a część zaledwie 5 godzin. W obu grupach zaobserwowano tę samą prawidłowość, mianowicie wyraźne pogorszenie funkcjonowania mózgu, a tym samym spadek zdolności intelektualnych.

Choroby serca

Zaawansowane badanie przeprowadzone na grupie 3000 pacjentów dowiodło, że osoby śpiące powyżej 8 godzin na dobę są nawet dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie choroby wieńcowej oraz dusznicy bolesnej (dławica piersiowa).

 

Wniosek? Nie ma sensu odsypiać całego tygodnia w weekend. Zaleca się, aby w dniu wolnym wydłużyć sen o maksymalnie godzinę. Staraj się natomiast kłaść spać o takiej porze, aby zaliczyć tych minimum 7 godzin nieprzerwanego snu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie