Łysienie - problem milionów Polek i Polaków. Czy jest na nie lekarstwo?

Antoni Kwapisz
18.10.2016

Piękne, gęste włosy przez wieki były symbolem męskości i kobiecości. Kojarzyły się ze zdrowiem, siłą, przypisywano im nawet cechy związane z płodnością, mądrością i... sprawnością seksualną. Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyzna tracący włosy znajdował się daleko poza kanonem urody. To się powoli zmienia, ale łysienie nadal jest poważnym obciążeniem dla dotkniętych nim ludzi. Czy istnieje lek na wypadanie włosów? Czy można sobie z tym problemem poradzić bez konieczności poddawania się operacji?

Łysienie nie jest cechą ludzi starszych

Powszechna i krzywdząca jest opinia, że łysienie jest domeną wyłącznie osób w podeszłym wieku, zaniedbanych, chorych. Praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Według statystyk prowadzonych przez trychologów (specjalistów od chorób włosów i skóry głowy) z wypadaniem włosów boryka się kilka milionów Polaków, w bardzo różnym wieku.

Na łysienie andrgoenowe (typu męskiego) cierpi nawet 70% Polaków i 40% Polek po 50. roku życia. Wśród pan po 70. roku życia jest to już 70%. Jednocześnie co najmniej 5% Polek przed trzydziestką zauważa u siebie znaczne ubytki owłosienia na głowie. Różne postaci łysienia dotykają też co trzeciego mężczyznę między 25. a 45. rokiem życia i co piątego nastolatka!

Widać zatem, że łysienie błyskawicznie staje się problemem masowym. Nie wybiera płci, wieku, statusu społecznego i majątkowego, zawodu. Może zaatakować ludzi bardzo wysportowanych, jak i otyłych. Odżywiających się zdrowo i sięgających po fast foody.

Różne przyczyny łysienia

Wspomniane łysienie androgenowe jest zdecydowanie najczęstszą postacią wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ma charakter dziedziczny, dlatego osoba obciążona genetycznie prędzej czy później doświadczy przerzedzenia fryzury. Łysienie androgenowe jest spowodowane wrodzoną nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. DHT niszczy mieszki, z których nie mogą wyrosnąć nowe włosy.

Łysienie nie musi mieć jednak charakteru genetycznego. Wiele postaci tego problemu ma ścisły związek z niedoborami składników odżywczych, szczególnie witamin i minerałów, które są niezbędne do zachowania prawidłowego cyklu wzrostu włosów. Uboga dieta, stres, używki, stosowanie nieodpowiednich środków kosmetycznych – to wszystko powoduje, że tworzymy naszym włosom niekorzystne warunki, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania.

Czy istnieje lekarstwo na łysienie?

Większość postaci łysienia na szczęście ma charakter odwracalny, co oznacza, że po wdrożeniu odpowiedniej kuracji można zahamować proces wypadania włosów i w krótkim czasie doczekać się obfitych odrostów. Z jednej strony mamy do dyspozycji silne środki farmakologiczne przepisywane przez lekarza (jak finasteryd stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn), z drugiej reklamowane w telewizji „cudowne” szampony, odżywki i tabletki, które rzekomo mają zagwarantować błyskawiczne poradzenie sobie z problemem.

Tymczasem w przypadku pojawienia się pierwszych objawów łysienia warto zaufać naturze. Większość kosmetyków drogeryjnych bazuje na składnikach ziołowych, ale niestety w zbyt małym stężeniu i z domieszką środków chemicznych. Są jednak preparaty w 100% naturalne, produkowane ręcznie, ze skrupulatnie dobranym składem ziół. Dobrym przykładem jest Nefret+. To jeden z najskuteczniejszych środków dedykowanych osobom borykającym się z łysieniem, osłabieniem włosów, utratą ich blasku, przerzedzeniem fryzury.

Naturalne wsparcie dla włosów

Wystarczy prześledzić skład Nefret+, aby przekonać się, że to produkt w pełni naturalny. Znajdziemy w nim wyciąg ze skrzypu polnego, ekstrakt z bratka, ekstrakt z pączków brzozowych czy korzeń łopianu. Wszystkie te składniki łączy jedno: mają rewelacyjny wpływ na włosy, pielęgnują je, nawilżają i dostarczają składników odżywczych. Bardzo ważne jest również to, że oczyszczają skórę głowy (mają działanie tonizujące), co jest pomocne w walce z łupieżem, przetłuszczaniem skalpu czy łojotokowym zapaleniem skóry, a nawet z łuszczycą.

Stosując Nefret+ regularnie można odzyskać nawet połowę utraconych włosów – to znakomita informacja dla osób cierpiących na łysienie androgenowe, anagenowe, telogenowe, wywołane chorobami skóry głowy czy nieprawidłową pielęgnacją. Butelka preparatu wystarczy na kilka miesięcy kuracji.

Wybierając środek do walki z łysieniem i pogorszeniem kondycji pasm warto zawsze sprawdzać skład. W dobrych, naturalnych kosmetykach nie ma miejsca na alkohol i konserwanty – składniki silnie przesuszające skórę głowy i wywołujące reakcję alergiczną.

Osoba dotknięta łysieniem odczuwa spadek samooceny, może unikać kontaktów, poczuć się nieatrakcyjna i niechciana. To ogromny problem, który może prowadzić nawet do stanów depresyjnych. Tym bardziej nie warto akceptować wypadania włosów. Są skuteczne środki, które pomagają w walce z łysieniem. Naturalne, niedrogie i przynoszące znakomite rezultaty.

 

 

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie