Nagminne zapalenie przyusznic – choroba, którą znasz pod zupełnie inną nazwą

Antoni Kwapisz
26.07.2017

Chodzi oczywiście o świnkę, czyli jedną z najczęstszych chorób wirusowych dotykających dzieci w poprzednich dekadach. Obecnie świnka jest znacznie rzadszym zjawiskiem, a to dzięki programowi szczepień ochronnych. Jednak jeśli Twoje dziecko nie było szczepione, to niestety potencjalnie jest bardzo zagrożone tą chorobą. Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy świnki i na czym polega jej leczenie.

Czym jest świnka?

Medyczna nazwa tej choroby to właśnie nagminne zapalenie przyusznic. Jest to choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Wirus trafiający do organizmu dziecka (najczęściej chorują właśnie dzieci w wieku od 4 do 11 lat) atakuje ślinianki, co wywołuje stan zapalny. W efekcie pojawia się silny obrzęk szyi, co jest najbardziej charakterystycznym objawem świnki.

Ważne!

Na świnkę może zachorować także osoba dorosła, o ile nie przeszła choroby w dzieciństwie lub nie była szczepiona. Świnkę przechodzi się tylko raz w życiu.

Typowe dolegliwości

Dolegliwości towarzyszące śwince są niestety bardzo dokuczliwe, szczególnie dla małego dziecka. Poza silnym obrzękiem pojawia się także ból całej szyi, a nawet twarzy i gardła. Dziecko ma poważne problemy z przełykaniem jedzenia i picia, w efekcie czego łatwo może dojść do odwodnienia organizmu.

Pierwsze objawy świnki niestety nie są zbyt czytelne. Przypominają bowiem zwykłe przeziębienie. Pojawia się wysoka gorączka, zaczerwienienie gardła, osłabienie. Z czasem dziecko zaczyna się uskarżać na ból w okolicach szyi i uszu. Wówczas należy zgłosić się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy świnkę. Gdy pojawi się obrzęk szyi, wizyta w przychodni musi nastąpić natychmiast.

Leczenie świnki

Wielu rodziców jest zdziwionych, że leczenie nie przebiega w sposób zbyt spektakularny. Jednak żaden rozsądny lekarz nie przepisze na świnkę antybiotyku, ponieważ jest to choroba wirusowa. Dlatego zwykle podaje się dziecku leki przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe. Bardzo ważne jest również stałe uzupełnianie płynów i wykonywanie okładów na obolałą szyję. Jeśli dziecko ma trudności z przełykaniem, należy podawać mu zblendowane potrawy.

Leczenie świnki wiąże się z odizolowaniem dziecka na okres około 2 tygodni. Należy przy tym pamiętać, że choroba jest bardzo zaraźliwa, a nosiciel może zarażać nawet przez 10 dni w trakcie przechodzenia świnki.

Jedyną skutecznym sposobem na uchronienie dziecka przed bolesną chorobą jest szczepienie, które można wykonać już po 11. miesiącu życia. Warto to rozważyć, ponieważ świnka – mimo niezbyt groźnej nazwy – jest naprawdę bardzo dokuczliwa i może przynieść groźne powikłania, włącznie z zapaleniem opon mózgowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie