Toczeń rumieniowaty – nieuleczalna i bardzo inwazyjna choroba

Mariusz Siwko
14.11.2016

Mimo rozwoju medycyny wciąż są choroby, które pozostają dla lekarzy zagadką. Należy do nich toczeń rumieniowaty. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje tę chorobę, ale jedno jest pewne – osobę chorą czeka dożywotnie, bardzo uciążliwe leczenie. Jakie są typowe objawy tocznia rumieniowatego? Na czym polega terapia? Przeczytaj w naszym poradniku.

Czym jest toczeń rumieniowaty?

Jak wspomnieliśmy we wstępnie nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna tej choroby. Lekarze podejrzewają, że jest to schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza, że zaatakowany organizm źle ocenia zagrożenie i niszczy zdrowe komórki organizmu.

Toczeń rumieniowaty ma dwie postaci:

  • Skórną
  • Układową

Ten drugi przypadek jest znacznie groźniejszy dla człowieka, ponieważ choroba atakuje narządy wewnętrzne, w tym nerki, wątrobę, serce, nawet mózg. Nieleczona może więc doprowadzić do ogólnej niewydolności organizmu i śmierci.

Podejrzewa się, że czynnikami wywołującymi chorobę są m.in.: nadmierna ekspozycja na słońce, długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych (szczególnie pigułek antykoncepcyjnych) oraz przedłużająca się infekcja wirusowa.

Objawy tocznia rumieniowatego

Toczeń rumieniowaty jest bardzo trudny w rozpoznaniu, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, a niektóre z nich mogą wskazywać na wiele innych chorób. Dlatego została opracowana lista 11 kryteriów – jeśli pacjent spełnia przynajmniej 4 z nich, wówczas musi zostać skierowany na diagnostykę w kierunku stwierdzenia tocznia rumieniowatego. Te kryteria to m.in.:

  • Pojawienie się rumienia w kształcie motyla na twarzy, który powiększa się wraz z ekspozycją na słońce i może objąć także szyję oraz dekolt
  • Pojawienie się tzw. rumienia krążkowego na skórze głowy, który prowadzi do bliznowacenia skóry i łysienia
  • Nadwrażliwość na światło
  • Zmiany w jamie ustnej, szczególnie owrzodzenia
  • Napady drgawek i inne objawy zaburzeń neuropsychiatrycznych
  • Białkomocz

Jeśli pacjent narzeka na te objawy, wówczas zostaje skierowany na specjalistyczne badania. Czasami konieczne jest wykonanie biopsji nerek oraz tomografu.

Leczenie choroby i rokowania

Toczeń rumieniowaty jest chorobą nieuleczalną, ale można nad nią zapanować. Rokowania zależą od tego, w jak wczesnym stadium zostanie wykryte schorzenie. Około połowa pacjentów przeżywa 20 lat i więcej, a ogólny czas przeżycia wynosi minimum 5 lat.

Leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Pacjent musi przyjmować silne leki, m.in. sterydy lub środki przeciwmalaryczne. W przypadku układowej postaci tocznia konieczna jest farmakologiczna ochrona narządów wewnętrznych, szczególnie nerek. Choroba niestety ma charakter nawrotowy, dlatego pacjent musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie